İdeal Kiloya Nasıl Ulaşılır?

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve webkolik tarafından 24 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  2.991
  Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için ideal kiloda olmaya dikkat etmelisiniz. İdeal kilo boyunuz ile orantılıdır. Bazı bilimsel çalışmalar 1 kg kaybının bile insan yaşamını 3-4 yıl kadar uzattığını göstermiştir. İdeal kilonuzun kaç olduğunu bilmiyorsanız bunu basit bir yöntemle hesaplayabilirsiniz.

  Kadınlarda ideal kilo hesabı : 45.5 + 2.3 x (inç cinsinden boy – 60)

  Erkeklerde ideal kilo hesabı: 50 + 2.3 x (inç cinsinden boy – 60) şeklinde hesaplanmaktadır.

  İdeal kilonuza ulaşmak ve ideal kilonuzu korumak içinse aşağıda okuyacağınız önerileri dikkate almanızda yarar var. Öncelikle işe kendinize bir hedef belirleyerek başlayın. Hedefiniz kısa süreler için olsun. Örneğin yaz için değil de bir ay sonrası için bir hedef belirleyin.

  Kahvaltıyı asla ihmal etmeyin. Çünkü vücudun besine en çok ihtiyaç duyduğu zaman sabahtır. Yapılan araştırmalar düzenli kahvaltı yapmayan ya da kahvaltıda vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri yeterli miktarda tüketmeyen kişilerin diğerlerine göre daha fazla obez olduğunu göstermiştir.

  Yiyeceklerinizi tam tahıllı olarak tercih edin. Beyaz olanların yerine esmer olanları tercih ederek lif alımını arttırabilir böylece vücudunuzdan su ve yağ atabilirsiniz. Tam tahıllı besin türleri diğerlerine göre besin değeri açısından daha zengindir.

  Tabağınızda bulunan yemekleri 20 dakikadan önce bitirmemeye dikkat edin. Yemeğinizi yavaş yavaş yiyin. Tabağınızdaki yiyecekleri küçük lokmalara ayırabilirsiniz ve çok kez çiğnemeyi deneyebilirsiniz.

  Gün boyunca öğün atlamamaya özen gösterin. Bir günde 6 ya da 8 öğün beslenmelisiniz. 3 ana öğün diğerleri ara öğün olmalı. Atladığınız öğün çabuk acıkmanıza neden olacağı için bir sonraki öğünde farkında olmasanız da daha fazla besin tüketirsiniz. Bu durum da kilo almanıza neden olur.

  Sofranızı sebzeyle donatın! Kalori dolu ve sizi doyurmayan bir porsiyon yerine sofranızda doyabileceğiniz kadar sebzeye yer verin. Sebzeleri buharda, fırında, çiğ veya soslu olarak tüketebilirsiniz.

  Ayrıca yemeğe başlamadan önce bir kase çorba içerseniz sofraya aç oturmamış olursunuz. Ancak krema, un ve nişasta katkılı çorbalardan kaçının. Bunun yerine sebze ve baklagillerden oluşan çorbaları tercih edin.

  Yemeklerinizi pişirirken hayvansal kökenli doymuş yağlardan uzak durun. Bu yağlar kandaki kolesterol düzeyini arttırarak yüksek tansiyona sebep olabilirler. Bunlar yerine zeytinyağı ve diğer bitkisel sıvı yağları tercih edebilirsiniz.

  Gün boyunca su içmeyi ihmal etmeyin. Ortalama 2-3 litre su içmeye özen gösterin. Abur cubur tüketmek yerine su için. Su tok tutma özelliğine sahiptir. Su dışındaki içecek tercihleriniz ev yapımı limonata, ev yapımı soğuk kahve veya buzlu yeşil çay olabilir.

  Ağır şerbetli tatlılar tüketmek yerine hafif ve taze meyveler tüketin. Tabağınıza koyduğunuz makarna, pilav ve börek gibi yiyeceklerin miktarını iyi ayarlamaya dikkat edin.

  Öfke, sıkıntı, depresyon gibi negatif duygu durumlarında kişilerde yemek yeme isteği uyandığı biliniyor. Böyle durumlarda yürüyüş yaparak ya da dans ederek stresinizi atabilirsiniz.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 10 Temmuz 2018