Soru İdrar Renginiz Sağlığınız Hakkında Ne Diyor?

Konusu 'Hastalıklar ve Belirtileri' forumundadır ve webkolik tarafından 25 Ocak 2016 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  2.991
  İdrar rengi sağlığınız hakkında bakın ne söylüyor? Bir daha ki sefere sifonu çekmeden önce dönüp idrarınızın rengine göz atın. Çünkü idrar renginiz hem sağlığınız hem de beslenme alışkanlıklarınız hakkında önemli işaretler veriyor olabilir.
  İdrar Renginiz Sağlığınız Hakkında Ne Diyor.jpg
  İşte, Kaliforniya Üniversitesi’nin yaptığı araştırma neticesinde idrar rengiyle ilgili bilinmesi gerekenler…idrar renkleri ve anlamlarını kısaca şu başlıklar altında toplayabiliriz:

  *Koyu sarı ya da altın rengi idrar:

  Çoğunlukla koyu ve konsantre idrar vücudun susuz kaldığının göstergesidir. Ayrıca çok fazla laksatif alındığının veya B vitamini kompleksleri içeren besin takviyeleri alındığının bir işareti deolabilir.

  *Parlak sarı veya neon sarı idrar:

  Vitamin takviyelerinin tüketimi, özellikle de suda çözünebilen riboflavin ya da B2 vitamini içerenler idrar rengini parlak sarıya döndürür. Kendi doğal rengi de sarı olan riboflavinin aşırı alınması idrar rengini değiştirir. Vitaminler ne kadar sağlıklı olsa da aşırı vitamin alımı hipervitaminozis riski taşır.
  İdrar Renginiz Sağlığınız Hakkında Ne Diyor2.jpg
  *Pembe ya da kırmızı idrar:

  Pembe ve kırmızı idrar ürkütücü görülebilir ama bazı durumlar da değildir. Pancar ve böğürtlen gibi besinlerin aşırı tüketiminden sonra bu rengin görülmesi normaldir. Antibiyotikler ve laksatifler, idrarda kırmızı bir renk tonuna neden olabilen ilaçlardır. Ancak çok önemli başka bir sebep de idrarda kan varlığıdır. Bu kan idrar yolu enfeksiyonları, benign prostat hiperplazisi, iyi veya kötü huylu tümörlerin bir sonucu olabilir. Kırmızı idrar böbreklerde taş ve kist oluşumunun bir göstergesi de olabilir.

  *Çok açık renkteki idrar:

  Çok açık renk idrar ise aşırı sıvı tüketiminin bir işaretidir. Ancak hepatit veya karaciğer sirozu gibi herhangi bir karaciğer hastalığında, diabetes insipidus ya da diabetes mellitus’da da açık renk idrar nedeni olabilir. Bunun yanı sıra çok açık renk idrar hamilelik sırasında da gözlenen idrar rengidir.

  *Turuncu idrar rengi:

  Çoğu durumda susuzluk, idrarın aşırı konsantre edilmesine sebep olup turuncu gözükmesini sağlayabilir. Bu durumun suçlusu rifampin, doksorubisin, warfarin, kemoterapide kullanılan ilaçlar ve laksatifler gibi bazı ilaçların tüketimi de olabilir. B kompleks vitaminleri ve havuç suyu da turuncu renkli idrardan sorumlu olabilir.

  *Mavi ya da yeşil renkli idrar:

  Metilen mavisi içeren bazı ilaçlar haricinde boya içeren gıdalar veya tıbbi testlerde kullanılan boyalar normal olarak mavi veya koyu yeşil idrara neden olabilir. Bu tür bir idrar, daha çok bebek bezinde mavi idrar olan bebeklerde görüldüğünden bu isim verilmiştir.. Aynı zamanda Pseudomonas bakterilerinin sebep olduğu idrar yolu enfeksiyonu olan kişilerde yeşil renkli idrar görülebilir.

  *Koyu mor idrar:

  Porfiri sinir sistemi ve/veya cildi etkileyen nadir bir tıbbi durumdur. Porfirinler denilen vücut kimyasallarının salgılandığı genetik bir hastalıktır. Bu hastalığın pek çok belirtisinden biri de koyu mor idrardır.
  İdrar Renginiz Sağlığınız Hakkında Ne Diyor 1.jpg
  Böylece idrar renkleri ve ne anlama geldiklerini öğrendiğinize göre ve bu belirtiler teşhis koymada ne kadar gerekli ve anlamlı olsa da, gerçek tanıve teşhis için yalnızca idrar rengine güvenemeyiz elbette. Son teşhisi laboratuvar testlerine bakılarak koyulmalıdır. Mesela idrarda proteine bakmak için mikroskobik idrar incelemesi yapmak gereklidir.


  -Alıntı-