Iguazu Şelalesi Arjantin – Brezilya

Konusu 'Coğrafya atlası' forumundadır ve Elif tarafından 12 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.387
  Iguazu Şelalesi, güney Amerika\’da bir nehirdir. Uzunluğu 1320 kilometredir. Iguazu Şelalesi iki farklı nehrin birleşmesi sonucunda oluşur. Bu nehirler Irai ve Atuba\’dır. Curitiba şehri yakınlarında birleşirler. Brezilya ve Arjantin sınırlarında bulunan Iguazu Şelalesi, dünyanın 7 doğa harikasından bir tanesidir. New7Wonders tarafından düzenlenen dünya çapındaki anketle ilk 7\’de yer almıştır.

  Iguazu Şelalesi, Parana Nehri\’ne dökülür. Nehrin döküldüğü yerin birkaç kilometre öncesindeki şelaleler Iguazu Şelalesi\’nin en ünlü özelliğidir. Şelaleler tam sınırda bulunur. Bunların büyük bir kısmı Şeytan Gırtlağı\’na geçiş imkanı bulunan Arjantin kısmında yer alır. Ama şelalelerin etkisi Brezilya tarafında daha iyi hissedilir. Şelalelerin toplam genişliği 2700 metredir. Su, iki basamak halinde 75 metreden aşağı dökülür.

  Bu önemli doğa güzelliği 1542 senesinde Alvar Nunez Cabeza de Vaca tarafından keşfedilmiştir. Şelalenin her iki tarafını da kaplayan bir milli park bulunur. Bu par 1984\’te UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınmıştır.

  Iguazu Şelalesi\’yle ilgili bir de efsane vardır. Bu efsaneye göre Tanrılardan bir tanesi Naipi isminde ölümlü bir kadına aşık olmuş ve onunla evlenmek istemiş. Naipi\’nin ise Taroba adından bir sevgilisi varmış. Naipi ve sevgilisi bir kanoya binip kaçmışlar. Bu duruma sinirlenen Tanrı da kaçtıkları nehri ikiye ayırmış ve sevgilileri lanetlemiş.

  iguazu-selaleleri4314-s-286x190.jpg
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 5 Temmuz 2018