II. Murad döneminde yapılan kültür ve imar faaliyetleri nelerdir?

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve Eylem tarafından 10 Kasım 2018 başlatılmıştır.

 1. Eylem

  Eylem Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  15 Kasım 2012
  Mesajlar:
  1.844
  II. MURAD DÖNEMİ’NDEKİ KÜLTÜREL GELİŞMELER

  Osmanlı padişahları içerisinde asıl kültür hareketlerini başlatan, koruyup geliştiren, Türkçenin büyük devlet dili olmasına zemin hazırlayan, âlimler ve sanatkârlar ile haftada iki gün görüşüp konuşan Sultan II. Murad'dir . Bütün bunların yanında bilinçli bir Türkçeciliğe sahip olan II. Murad, Türkçenin yozlaşmasına karşı tedbirler almıştır. Arapça ve Farsça eserlerden Türkçeye tercümeler yaptırmıştır. Yine mütercimlere eserlerinde sade ve açık bir dil kullanmalarını tavsiye etmiştir. II. Murad Dönemi'nde, alim ve şairlerin çoğu, eserlerini Türkçe yazmışlardır.

  II. Murad'ın aynı zamanda usta bir şair olması, Arapça ve Farsçadan Türkçeye eserler tercüme ettirmesi onun nazarında Türkçenin gelişmesini sağladı. Nitekim Danişmendname (Türklerin Anadolu'yu fethini anlatan destan) ve Kâbûsnâme ( Mercimek Ahmet'e ait nasihatnâme) gibi eserler II. Murad'ın gayreti ile yeniden Türkçeye tercüme ettirildi. Yine Osmanlı şiir mecmularından olan Mecmùatü'n-Nezair de II. Sultan Murad'a adandı. II. Murad Dönemi'nde bilimsel ve kültürel çalışmalara verilen destek sayesinde Azerbaycan, Türkistan ve Arap Yarımadası'ndan tanınmış birçok bilim insanı Edirne ve Bursa'ya gelerek yerleşti.

  II. Murad, ömrünü gaza meydanlarında geçirdiği hâlde, imar işlerine de büyük önem verdi. Döneminde birçok eserin yapılmasına öncülük ettiği için Ebu'l-Hayrat diye anıldı. Başta Bursa ve Edirne olmak üzere Rumeli'de birçok şehirde camiler, medreseler, saraylar ve köprüler yaptırdı. Külliye binaları ile birlikte inşa edilen Bursa Muradiye Cami ve Edirne Muradiye Cami kendi adını verdiği en büyük eserlerdir. Ayrıca Edirne Gazi Mihal Cami, Amasya Yörgüç Paşa Cami, Filibe Şehabeddin Paşa Cami, Üsküp Alaca İshak Bey Cami, Üsküp Sultan Üç Şerefeli Cami - Edirne Murad Cami, Edirne Şah Melek Paşa Cami, Edirne Beylerbeyi Cami ve Karaca Bey Cami yine onun döneminde yapıldı. II. Murad Döneminin en önemli eserlerinden biri olan, Edirne'de inşa edilen Üç Şerefeli Camii'nin yanına ise bir medrese ve fakirler için bir de imarethane mevcuttur.