imsaktan sonra diş fırçalamak orucu bozar mı

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Hilal tarafından 14 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. Hilal

  Hilal

  Katılım:
  2 Mart 2012
  Mesajlar:
  469
  Oruçluyken diş fırçalamak orucu bozar mı

  Ramazan ayında oruçlu olan kişilerin en çok merak ettikleri sorulardan bir tanesi de hiç kuşkusuz diş fırçalamanın orucu bozup bozmayacağıdır. Bu soruya verilmiş olan cevapları sizler için araştırıp bir araya getirdik, konunun devamında okuyabilirsiniz.

  Öncelikle şunu söyleyebiliriz ki diş fırçalamak orucu bozmaz. Fakat çok dikkatli olmak gerekir. Çünkü diş fırçalarken diş macununun, misvak parçalarının ya da suyun boğaza kaçması orucun bozulmasına neden olur ve kaza gerekir. Bu nedenle orucun bozulma ihtimali dikkate alınmalı ve dişler imsanktan önce ve iftardan sonra fırçalanmalıdır.

  Oruçlu kişinin dişlerini fırçalarken macun kullanması doğru değildir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) oruç tutarken misvak kullanmayı mekruh saymıştır. Bu yüzden dikkat edilmelidir.

  Diş fırçalarken diş etleriniz kanayabilir, kullandığınız diş macununun tadı boğazınızdan aşağı gidebilir. Bu da orucun bozulmasına neden olabilir. Ancak ağız kokusunun azalması için macun sürmeden hafifçe dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

  Tüm bu bilgiler ışığında şunu söyleyebiliriz ki dişlerinizi sahurdan önce ve iftardan sonra fırçalamanız daha doğru olacaktır.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 5 Temmuz 2018