İnsan Film İzlerken Neden Ağlar?

Konusu 'Web Cafe' forumundadır ve Webokur tarafından 3 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Webokur

  Webokur

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  80
  Film izlerken ağlayan insanlar görünce hep bu soru gelir aklıma “İnsan film izlerken neden ağlar?” Benim gibi düşünen bilim adamları durmamış araştırmış ve bakın nasıl bir sonuca ulaşmışlar?

  insan film izlerken neden ağlar?

  izlediğiniz filmin konusuna benzer şeyler yaşamışsa insan hemen empati kuruyor ve başlıyor ağlamaya… İlişkisinde ihanete uğrayan, sevdiğini zamansız kaybeden, imkansız bir aşka yakalanan bir kişi çektiği acının benzerini ekranda görünce başlıyormuş ağlamaya…

  Seyrederken ağlama krizi yaşanılan bu film ve dizilerin hepsinin senaryo gereği olduğunun bile bile izlenmesine rağmen sanki gerçekmiş gibi etkilenilmesi psikolojide ayna kuralı ile bağdaşıyormuş. ayna kuralı karşımızdaki kişinin mimiklerinin bize yansıması anlamına gelmektedir. Bu nedemek derseniz karşınızdaki insanın gülümsediğini görünce gülümsememiz, ağlayan birini görünce yüzümüzün ekşimesi buna birer örnektir.

  Bu durum birde Türk halkının aşırı duygusallığı ile de alakalı. Yufka yürekli olduğumuz için izlediğimiz filmin etkisinde kalıp açıyoruz çeşmeleri. Bu durum en çok bayanların başına geliyor çünkü Türk erkeği duygularını saklamada fazlasıyla usta. Bir sinema çıkışında seyircileri izlerseniz ne kadar haklı olduğumu hemen farkedeceksiniz.