ışığın görme üzerine etkisi

Konusu 'Bilgi Zemini' forumundadır ve Ceren tarafından 9 Mart 2015 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Katılım:
  4 Kasım 2014
  Mesajlar:
  2.247
  ışığın görme üzerine etkisi

  Görme olayını gerçekleştirebilmek için baktığımız varlıklara bir kaynaktan ışık vurması gerekir. Dolayısıyla karanlıkta göremeyiz. Sonuç olarak ışık, görmemiz için vazgeçilmezdir.

  Balıklarda görme yeteneği, bulundukları derinlikteki ışığın nüfuz edebildiği miktarına bağlıdır. Diğer taraftan değişik balık türlerinin görüş yetenekleri de oldukça farklıdır.

  Bunun içindir ki, belli balık türleri belli derinliklere uyum göstermişlerdir. Şurası bir gerçektirki, ışığın ençok nüfuz ettiği derinliklerde yaşayan formlarda görme kabiliyeti oldukça yüksektir ve gözler çok iyi gelişmiştir. Işığın nüfuz edemediği derinliklerde yaşayan balıklarda ise, gözler yavaş yavaş fonksiyonunu yitirmekte, bunun yerine diğer his organları gelişmektedir.

  Örneğin, karanlık dip sularında yaşayan balıkların çoğunda (özellikle deniz balıklarında) gözler ya dejenere olmuş veya tamamen yok olmuş, buna karşın fosforesans ve biolüminesans özellikleri kazanmışlardır. Ayrıca böyle formlarda, düşmanlarının biolüminesans özellikleri sayesinde kendilerine zarar vermesinden kurtulmak için genellikle derilerinde koyu kırmızı veya siyah pigmentasyon hakimdir. Mağara formlarında ise, biolüminesans özelliği olmadığından buralarda yaşayan balıklarda pigmentasyona ihtiyaç görülmemiş ve bu yüzden derilerinde renklenme meydana gelmemiştir.
   
  Son düzenleme: 2 Mart 2015