İslam, takva, sabır ve sulh kavramlarının anlamı nedir?

Konusu 'Web Sözlük' forumundadır ve Eylem tarafından 2 Ekim 2018 başlatılmıştır.

 1. Eylem

  Eylem Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  15 Kasım 2012
  Mesajlar:
  1.844
  İslam, takva, sabır ve sulh kavramlarının anlamı nedir?

  İslam;
  ilk insan ve ilk peygamber Hz. Âdem’den son peygamber Hz. Muhammed’e (s.a.v.) kadar gelen bütün peygamberlerin getirdiği dinin ortak adı, Allah’a (c.c.) bağlılığın, teslimiyetin ifadesidir.


  Takva, Allah’ın (c.c.) sevgisini kaybetmekten korkarak, O’nun emirlerini yerine getirip, yasakladığı kötülükleri terk etmektir. Takvalı olan kişiye muttaki denir.
  Takva kelime anlamı olarak; bilinçli davranma, dikkatli olma, sakınma, korkma, dini terim olarak ise Allah’ı görüyormuşçasına bir bilinç içerisinde farzları, vacipleri hakkıyla yerine getirme; Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak amacıyla nafileleri çokça yapma; sünnete uyma gibi anlamlara gelir.


  Sabır; tutma, engelleme, direnç gösterme, kararlılık, cesaretli olma, acele etmeme gibi anlamlara gelmektedir. Acı, yoksulluk, haksızlık vb. üzücü durumlar karşısında Allah’a (c.c.) sığınıp güvenmeye ve bu zor durumlara karşı dayanma gücüne sabır denilmektedir.

  Sulh İnsanlar yaşadıkları toplumda huzur, barış ve kardeşlik isterler. Kargaşadan uzak bir hayat sulh ile mümkündür.
  Sulh barıştır. Sulh huzurdur. Sulh kardeşliktir. Sulh kötülükten uzak durmaktır. Kötülüğe yönelenler sulhu bozan insanlardır. İnsanların arasını açarak, fitne ve fesat çıkaran insanlar barış ortamına zarar verirler.