İspanya-İngiltere Arasında Cebelitarık Anlaşmazlığı

Konusu 'Dünya ülkeleri' forumundadır ve Eylem tarafından 9 Şubat 2018 başlatılmıştır.

 1. Eylem

  Eylem Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  15 Kasım 2012
  Mesajlar:
  1.844
  Cebelitarık Hakkında Bilgi

  İber yarımadasının güneydoğu ucunda ingiliz toprağı Cebelitarık, Akdeniz'e doğru 5 km uzanan, Akdeniz'i Atlas okyanusuna bağlayan Cebelitarık boğaz na egemen olan 6 km2'lik bir yarımada üstünde yer alır. Denizden 426 m yükselen kireçtaşı ve tortulu şistlerden oluşma bir kayalıktır; 1,6 km'lik bir kıstakla karaya bağlanır. Kuzey ve doğu yamaçları sarptır; ama güney ve batı yamaçları taraçalar halinde, derece derece alçalır. Cebelitarik sömürgesinde yaşayan 30 000'i aşkın nüfusun üçte ikisinin oturduğu Cebelitarik kenti, en alttaki taraçada kurulmuştur. Yaz mevsimi sıcaklık ortalaması 22 oC, yıllık yağış ortalaması 865 mm olan Cebelitarik'ta başlıca gelir kaynakları turizm ve gemi taşımacılığı dır. Cebelitarik ile Cebelitark boğazının karşısında, Fas kıyısında yeralan Septe (Abyla) kayalığı, Eskiçağ'da "Herkül Sütunları" diye adlandırılmışlardır. Mitolojiye göre, Herkül (ya da Herakles), Akdeniz'e su gelmesi için Cebelitarık ile Septe'yi ayırarak, Cebelitarik boğazını oluşturmuştur.

  Devlet yapısı ve kurumlar

  Cebelitarik, ingiltere'nin atadığı bir vali tarafından yönetilir. Vali büyük deniz üssü mü, havaalanını ve silahlandırılmış kesimleri elinde tutan garnizonun başındadır ve savunma ile iç güvenlik konularından sorumludur. 1969'dan bu yana yürütme gücü, seçimle iş başına gelen 15 üyeli bir meclise karşı sorumlu olan bakanlar kurulu tarafından yürütülmektedir. Bütün Cebelitariklilar (baba tarafından 1925'ten önce yerleşmiş kişilerin soyundan gelenler) ve özel ingiliz oturma izni verilmiş olanlar seçimlerde oy kullanabilirler.

  cebelitarık Hakkında Bilgi.jpg

  Cebelitarık tarihi

  Strateji açısından önemli bir konumda bulunan Cebelitarık, tarih boyunca askeri açıdan değer verilen bir yer olmuş, sırasıyla Fenikeler, Kartacalilar, Romalılar, Vondallar ve Vizigotlar tarafından alınmıştır.
  711'de Müslüman Araplar tarafından fethedilip (Tarik Bin Ziyat, İspanya'nın fethine Cebelitarık'tan başlamfştır, bir kale yapılan (bir bölümü günümüze kalmıştır) kayalık 1462'de İspanyollar tarafından alınmış, 1704'te ingilizler tarafından işgal edilerek, Utrecht Antlaşmas'yla (1703), ispanya tarafından resmen İngilizlere bırakılmıştır. 1869'da Süveyş kanalı açıldığında, ingiltere ile Hindistan arasındaki bağlantıyı Akdeniz üstünden sağlama açısından daha da önemli bir konuma gelen Cebelitarık, her iki dünya savaşı sırasında, stratejik bir deniz üssü olarak kullanılmıştır. 1967'de Cebelitarık halkı, düzenlenen bir halk oylamasıyla İngiliz tahtına bağlı bir sömürge olarak kalmayı seçmiştir. 1969'da yeni bir Anayasa'nın hazırlanmasından kısa süre sonra, İspanya hükumeti ispanya ile Celitarık kapatmış, sınır önce kısmen (1982), sonra da bütünüyle (1985) yeniden açılmıştır, ama ispanya yarımada üstündeki hak iddiasını sürdürmektedir. Bu arada BM, 1996 sonuna kadar ingiltere'nin sömürge yönetimine son vermesini istemiştir.