İstanbul’daki kuş evleri nerede

Konusu 'Coğrafya atlası' forumundadır ve Elif tarafından 14 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.387
  Kuş evlerinin ağırlıklı olarak işçilik ve çeşitlilik açısından en görkemlileri İstanbul’da bulunmaktadır. Kuş evleri’nin en erken tarihli örnekleri İstanbul Büyükçekmece Köprüsü üzerindedir. İstanbul’un hemen birçok yerine dağılmış kuş evleri şöyle sıralanabilir:
  Yeni Cami, Üsküdar Yeni Valide Camii,Nuruosmaniye,Fatih Camii,Süleymaniye Camii,Eyüp Camii,Laleli Camii,Feyzullah Efendi Medresesi,Ragıp Paşa Sıbyan Mektebi,III.Selim Türbesi,Sultan Mahmud Han-ı Evvel Kütüphanesi,Hasanpaşa Hanı,Haydarpaşa Vapur İskelesi,Taksim Maksemi. Ayrıca İstanbul dışındaki Ankara, Antakya,Amasya,Bolu,Bursa,Doğubeyazıt,Edirne,Erzurum,Filibe,Kırklareli,Milas,Nevşehir,Niğde,Sivas,Tekirdağ,Tırnova gibi şehirlerde de örnekleri vardır.

  Osmanlı-Türk kültürünün en naif, karakteristik ve eşsiz medeniyet ürünlerinin başlıcalarından sayılan Kuş evleri zaman içinde özellikle İstanbul’da gelişmiş ve kendine has bir mimari üslubu oluşturmuştur.

  Günümüzde İstanbul’un en zengin kuş evlerini barındıran eser 1760 tarihli Üsküdar’daki Ayazma Camii’dir. Cami, duvarlarına serpiştirilen kuşevleri; tek katlı ev,köşk,çok katlı köşk,saray gibi çeşitlemeleriyle diğerlerinden ayrılı. Ayazma Camii’nin üç cephesi değişik sayıda kubbeler, ya da tonozla örtülü iki katlı serçe saraylarla dikkatleri çekmektedir. Küfedeki taşından oyulmuş yapıların bazı pencerelerinde ince işçilik göz kamaştırmaktadır.

  Tüklerin mimari sanatındaki ”kuşevleri”, bu medeni milletin eşsiz kültürü ve zekasının bir ürünüdür. Serçe, Saka,kırlangıç,güvercin ve benzeri kuşları dış etkilerden korumak, mimari yapıları da kuşların verebileceği zararlardan korumak, hem de Türk-İslam kültüründe ”sevaba nail olmak” amacıyla yapılmış kuşevlerine ”kuş köşkü”, ”kuş sarayı”, ”güvercinlik”, ”serçesaray” denilmiştir.Ev, kütüphane,medrese,sıbyan mektebi, su kemeri,maksem, çeşme, köprü, kamu binaları, han ve camileri duvarlarını taçlandıran ‘kuşevleri’nde ortak özellik ise , Türkler’in hayvan sevgisi ve merhametinin simgesidir.

  kus-evi536-s.jpg
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 5 Temmuz 2018