işte gidiyorum çeşmi siyahım türküsünün hikayesi

Konusu 'Müzik Kutusu' forumundadır ve webkolik tarafından 17 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  2.991
  işte gidiyorum çeşmi siyahım türküsünün hikayesi


  Kahramanmaraş yöresine ait olan bu türkü Aşık Mahzuni Şerif tarafından Yazıldı.

  işte gidiyorum çeşmi siyahım türkü sözleri

  İşte gidiyorum çeşm-i siyahım
  Önümüzde dağlar sıralansa da
  Sermayem derdimdir servetim ahım
  Karardıkça bahtım karalansa da

  Haydi dolaşalım yüce dağlarda
  Dost beni bıraktı ah ile zarda
  Ötmek istiyorum viran bağlarda
  Ayağıma cennet kiralansa da

  Bağladım canımı zülfün teline
  Sen beni bıraktın elin diline (gurbet eline)
  Güldün Mahzuni'nin garip haline
  Mervan'ın elinden parelense de


  1943 yılında ileride Pir Sultanların en büyük kanıtlarından biri olacak Mahzuni Şerif, Afşinin Berçenek Köyünde doğdu.

  1956 yılında Berçenekte ilkokuldan mezun oldu. Berçenekin okulsuz yıllarında, Elbistan ın Alembey Köyünde, Lütfü Efendi Medresesi´nde Kuran eğitimi aldı, Eski Türkçe okur ve yazardı.
  1961 yılından itibaren, sevip gönül verdiği yoldan giderek, yüzlerce plak ve kaset yaptı. Hakkında yazılan ve yazdığı kitaplar uluslararası edebi tartışmalara konu oldu.

  1972de Gaziantepteki evi kundaklandı. Ozanın tüm ödülleri ve arşivinin
  yandığı sanılıyor.

  1998 yılında, 58 kaset sahibi olan Ozan dünyanın yaşayan üç büyük ozanı arasında birinci sırayı aldı. Bir çok yabancı ülkede deyişleri değişik dillerde okunmuştur. Tüm türkülerinin yer aldığı 8 kitabı bulunan Mahsuni'nin, Bektaşi Kültürünün ve Anadolu Ezgilerinin dünyaya tanıtılmasında önemli bir yeri vardır.

  2001 in başlarında rahatsızlandı; mayıs ayında, günümüzün Pir Sultan´ı Âşık Mahzuni Şerif, bir kez daha ölümü yenmeyi başardı.

  2001´in Kasım ayında kendisine, ´´Elhamdülüllah Kızılbaşım ve Laikim. Ben değil, yedi sülâlem kızılbaştır. Bir suç varsa oda dedemdedir! " dediği için, DGM tarafından hakkında dava açıldı.

  ´Pir Sultan Abdal Dernekleri´ genel merkez disiplin kurulu başkanlığı, ´Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı´ yönetim kurulu üyesiydi ve ´Ozan-Der´ onur kurulu başkanlığını yapmaktaydı. Evli, sekiz çocuk, dört torun sahibiydi.

  2002 in 17 mayısında aramızdan ayrıldı, Hak´ka kavuştu.
   
  Son düzenleme: 17 Mayıs 2012
 2. Iste gidiyorum ces mi siyahim turkusu; rahmetli Osman dagli île mahsuninin Kamalak mezrasi ziyaretinde Âfe anadan dinledikleri bir turkudur 1964.kimin yazdigi hakkinda bir bilgi Yok.âfe ana nin bir cok siiri var à ma bu siirin on à ait olup olmadigi bilinmiyor.bilinen mahsuni ustanin bu siiri ordan aldigidir.
   
 3. Kardes o kadar beste yapıp kendini ispatlayan biri ve başka hiç kimsenin eserini okumamış biri en güzel tutkusunu başkasından almış çok guldurdun beni mahzuni babayı tanımamışsin boş yorum yapma adamın kemikleri sizlamasin benim dünyada en çok sevdiğim insanlardan bilip bilmeden başkasından almış okumuş falan deme çamur at izi kalsın derler yapmayın böyle seyleri