Öğrenci İstiklal marşını dinlerken ve söylerken ne hissederiz

Konusu 'Türkiyem' forumundadır ve Ceren tarafından 18 Ekim 2017 başlatılmıştır.

1. Ceren

Ceren Süper moderatör

istiklal marşını dinlerken hissettiğimiz duygu ve düşünceler

Öncelikle Mehmet Akif Ersoy'a Allah'tan rahmet diliyorum. Bu vatanda bu bayrağın altında yaşayan her vatansever nasıl coşmaz nasıl gururlanmaz. Türk Milletini,Türk askerini,Şehitlerimizi,vatanımızı,milletimizi,özgürlüğümüzü, bağımsızlığımızı bu kadar güzel dile getirdiği için minnettarız.
    Ben İstiklal Marşını dinlerken, o dönemde yaşayan insanları hatırlıyorum. Özellikle de vatan sevgisi ile dolu yüreklerini… Yokluklar ve imkansızlıklar karşısında pes etmeyişlerini… İstiklal Marşını her dinlediğimde o büyük şairin, seslenişi kulaklarımda çınlıyor. Yurdumun üstünde tüten en son ocak sönmeden bu şafaklarda yüzen al sancağın sönmeyeceğini söyleyerek beni korkularımdan arındırışını duyuyorum. Dinledikçe biliyorum ki; ezelden beridir hür yaşamış atalarım gibi bende özgürlüğe sevdalıyım ve bu sevdamı korumak için önüme çıkan bütün engelleri aşabilirim. Medeniyet kavramının anlamını Batı’ da bulduğunu zanneden arkadaşlarımı gördükçe üzülüyor ve büyük şairin bizlere yüklediği kutsal görevi hatırlıyorum. “ Arkadaş! Yurduma alçaklara uğratma, sakın. Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın.” Ben bir şehit çocuğuyum, bu toprakları kanları ile sulamış şehitlerin torunuyum. Ve biliyorum ki, bana miras bırakılan bu kutsal topraklardan düşmana bir avuç bile vermeyeceğim. Almaya kalkmasınlar bu cennet vatanı onlara yar etmeyeceğim. Günümüzde de sıkılan her bir kurşunun karşısında kendini gözünü kırpmadan feda eden; başta canı olmak üzere sahip olduğu bütün varlığını vatanından ayrılmamak için verebilecek yüce gönüllü Mehmetçikler vardır.