Kablosuz ağ nasıl gizlerim?

Konusu 'Web rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 15 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.387
  kablosuz ağ nasıl gizlenir?


  Kablosuz ağınızı nasıl güvenli hale getirebilirsiniz.. Kablosuz ağınızı güvenli hale getirmek ve kablosuz ağ isminizi gizlemek - saklamak için yapmanız gerekenler şunlardır..

  Birçok kablosuz ağ, güvenli olmadığından varsayılan güvenlik ayarlarına gözatmanızda yarar var.Varsayılan SSID'yi (Router'ınızın ağda görünen adı) değiştirin. SSID'de isminizi ve konumunuzu vermemeniz iyi bir seçim olacaktır.

  Ayrıca Router'ınızın yönetici parolasını da değiştirmelisiniz. Hacker'lar, router'ların varsayılan parolalarını bilirler ve bu sayede ayarlarınızı kolaylıkla değiştirebilirler. Güvenlik seviyesi olarak her zaman sunulan en yüksek güvenlik seviyesini kullanının. WPA veya daha iyisi WPA2'yi kullanmalısınız.

  WPA parolaları, en az 8 rastgele karakterden oluşmalıdır. 13 karışık karakterden meydana gelen bir parolayı Brute Force yöntemi ile kırmak, oldukça güç olacaktır.

  Bazı router'larda belirli saatlerde kapatmaya yönelik uyuma (sleep) gibi bir işlev de bulunuyor. Kapalı bir routerın hack'lenmesinin daha güç olacağını aklınızda bulundurun.

  SSID yayınlamayı kapatmak da router'ınızı ağda "görünmez" hale getirebiliyor. Ancak bu güçlü bir güvenlik sunmuyor. Çünkü SSID, bu ayara rağmen farklı mekanizmalarla yayınlanmaya devam eder ve onu kapatmak, sizi sandığınız kadar gizli bir hale getirmez.