Kadın olmanın değeri dayanılmaz ağırlığı

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve webkolik tarafından 7 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  2.991
  Kadın olmak..Kadın olmanın değeri ve dayanılmaz ağırlığı

  Cennet annelerin ayakları altındadır, sözünden yola çıkarak kadın olmanın değerini, kadın ile cennet arasındaki bağı anlamak mümkün.Günümüzde her ne kadar bu hadis-i şerif atasözü olarak görünse de aynı amaç için söylediği bilinmektedir. Evet kadınlar kutsaldır. Allah'ın can verdiği bedene sahip kadınlar yeryüzünün kutsal varlıklarıdır. Bu nedenle Cennet onların asıl yerleridir..
  Kadın her şeyden önce anadır,fedakardır,kız çocuğudur,iffettir..
  Bu özelliklere sahip kadının değeri toplumda ve aile de yeterince biliniyor mu? Günümüz şartlarında eskiye nazaran kadın bir nebze de olsa saygın bir yere sahip. Ancak her ne kadar zaman zaman ezilip horlansa da değeri tartşılımazdır şüphesiz.Kadın duygusaldır,özverilidir gerekirse canı pahasına koruyandır gözetendir. Hangi kadın evladı uğruna can vermez ki. Yakın geçmişe bir göz attığımızda Van depreminde küçük Azra ve annesini herkes hatırlar. Enkazın altındaki annenin yavrusu için mücadelesi gözlerimizi yaşartmıştı.Anne enkaz altında bebeğini aralıksız emzirmiş ve ikinci gün sütü kesilmiş. Bunun üzerine bebeğini açlıktan ölmesin diye tükürüğü ile beslemişti.
  Bunun gibi birçok yaşanmış örneğe rastlamak mümkün..

  [​IMG]

  Peygamber efendimizin hadislerinde cennetlik kadınlar şöyle anlatılır:
  ''Onların vücutlarının güzelliği ile letafetinden dolayı her birinin baldırındaki kemiğin iliği etinin üstünden görünür. Onların aralarında ne ihtilâf vardır, ne düşmanlık, ne de çekememezlik.''

  Yani cennet ehli kadınlar güzellikte o kadar ilerideler ki sadece bir tek tırnağı dünyaya görünse bile güneşin ışığını kapatacak kadar parlaklıkta olan hurilerden daha güzel olacaklar. Bir kadının bundan daha güzel bir şey hayal etmesi mümkün müdür?


  Sonuç olarak toplumda kadınların yaşadığı bir çok sorun vardır. Kadınlarımız dayak, şiddet,taciz,tecavüz gibi iğrenç hareketlere maruz kalmaktadır. Bu sıkıntılara son vermek adına her türlü toplumsal faaliyetler çalışmakta ve bu konuda bakanlık bile kuruldu.Umarız ki herkes bunun bilincine varır, kadın sorunlarının azaltılması için mücadeleye katkıda bulunur.

  https://www.webokur.net