Karayip Denizi Hakkında Bilgi

Konusu 'Coğrafya atlası' forumundadır ve Elif tarafından 6 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.387
  Antil Denizi olarak da bilinen Karayip Denizi, Atlas Okyanusu\’nun alt havzasıdır. Ekvator çizgisinin kuzeyinde yer alan Karayip Denizi\’nin kapladığı alan 2.640.000 km2\’dir. Kapladığı alan ile Karayip Denizi dünyanın en geniş tuzlu su denizlerinden bir tanesidir. Güney Amerika\’nın kuzey, Orta Amerika\’nın doğu kıyıları ile Meksika kıyılarının bir bölümü boyunca uzanır. Yucatan Boğazı ile Meksika Körfezi\’ne bağlanan Karayip Denizi\’nin bilinen en derin yeri 7.685 metre ile Küba ile Jamaika arasında bulunan Cayman Çukuru\’dur. Karayip kıyıları Honduras Körfezi, Darien Körfezi, Venezuela Körfezi gibi birçok koy ve körfeze sahiptir.

  Karayip Denizi\’nin jeolojik yaşı kesin olarak bilinmiyor. Fakat Birinci zamanda Orta Amerika Denizinin bir parçası olarak Akdeniz ile bağlantılı olduğu, Atlas Okyanusunun oluşumu sırasında Akdeniz\’den ayrıldığı sanılıyor.

  Karayip Denizi Kuzey Amerika, Avrupa ve Brezilya\’dan turist çekmektedir. Turizm gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Panama Kanalı yolu ile Atlas Okyanusu-Büyük Okyanus ulaşımını sağlayan bütün gemiler Karayip Denizinden geçer.

  karayip-denizi19349-s-304x190.jpg
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 4 Temmuz 2018