Karşılıklı saygı ilişkisi kurun

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Lavinia tarafından 16 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.265
  Karşılıklı saygı olduğu zaman insanlar birbirlerinin bakış açılarını anlar ve kabul ederler. Kazan-kazan seçimi vardır; her biri kendi bakış açısına göre bir şeyler elde eder. Kendileri ve ilişkileri hakkında iyi hissederler. Çatışma çözümü karşılıklı saygı tavrına dayalıdır. Ses tonu şefkatli olmalı, kelimeler etkin ilişki kurma hevesini yansıtmalıdır.

  Dinlemek, münakaşa etmekten daha önemlidir. Münakaşa etmek sadece kimin haklı olduğunun belirlenmesi savaşıdır. Hevesle dinlemek ve duyduğunuzu, anladığınızı göstermek ve ilgilenmek, aynı davranışların karşıdan da gelmesini sağlar.

  “Ne hissettiğini biliyorum,” demekten kaçınsanız iyi olur. Neden? Çünkü onun tam olarak nasıl hissettiğini bilmiyorsunuz. Sadece tahmin edebilirsiniz. Bunun yerine belirgin olmayan bir ifade kullanabilirsiniz, “Şöyle hissediyor olman mümkün mü?” veya “Bana, sanki şöyle hissediyormuşsun gibi geliyor.” Böyle bir ifade karşınızdaki kişinin, onun hissinizi anladığınızı kabul etmesini ya da etmemesini sağlayabilir. Kabul etmezse, tecrübe ettiği duyguyu paylaşabilir. Örneğin, “Kızmadım; hayal kırıklığı yaşadım.” Bu değişim ve düzeltme ilişkide iletişimi arttırır. Bu insanı duyarak ve inançları ve hislerini açıkça paylaşarak karşılıklı saygıyı göstermiş olursunuz. Şimdi çatışmayı çözme yoluna devam edebilirsiniz.

  Çatışmalarda çözüm üretmek için, her birimiz diğerlerinin önemli hissetme, saygı görme, takdir edilme ve değer görme istekleri konusunda hassas olmalıyız. Kendimizi bu şekilde gördüğümüz zaman bencil isteklerimizin bizi kontrol etmesini engellemiş oluruz.

  Kontrol sahibiymiş, üstünmüş gibi davranırsanız, her ne pahasına olursa olsun kontrol kurmaya çalışırsanız, çatışma çözümünü imkansız kılarsınız. İnançlarınızın ve hislerinizin sizi sınırladığını fark ederseniz hisleri, duyguları ve inançları dayanışmayı arttırıcı bir şekilde kullanmayı öğrenebilirsiniz.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 10 Temmuz 2018