Kendi kendine hipnoz nasıl yapılır

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve ahra tarafından 6 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. ahra

  ahra

  Katılım:
  2 Mart 2012
  Mesajlar:
  190
  Kendi kendine hipnoz nedir nasıl yapılır


  Bir kişinin kendi kendini hipnoz edip rahatlamasına otohipnoz denir.Bir nevi yoga gibidir.Peki kendi kendimizi nasıl hipnoz edebiliriz.

  Sessiz bir yer seçin ve kimsenin sizi rahatsız etmeyeceğinden emin olun.

  • Göz seviyenize bir obje koyun ve sürekli ona bakın. Başlangıç için bir mum kullanabilirsiniz.

  • Üç derin nefes alın ve kendi kendinize “Bu objeye konsantre oluyorum, gözlerim ağırlaşıyor ve onları açık tutamıyorum. 10 dakika içerisinde kendi kendime hipnoza gireceğim.” deyin. Süre size bağlı olarak değişebilir.

  • “Şimdi tamamen gevşedim” dediğinizde gözleriniz otomatik olarak kapanacaktır. Aşamalı olarak vücudunuzun her bir parçası gevşeyecektir.
  Ardından “Vücudumdaki tüm kaslar gevşiyor ve istesem de hareket edemiyorum” deyin. Bu artık hafif hipnoz düzeyinde olduğunuzu gösterir.

  • Merdiven tepesinde oturduğunuzu ve merdivenden aşağıya, geriye doğru saydığınızı hayal edin ve böylece transta daha derine ve daha derine gideceksiniz.

  • Eğer yukarıdaki eksersizi doğru yaptıysanız hipnozun ikinci aşamasına ulaşmış olursunuz ve kendinizi zihninizle tamamen uyum içerisinde hissedersiniz. Bu sizin bulunmaktan en hoşlandığınız yerdir, belki kendi odanız, tapınağınız, hayalinizdeki tepe, göl ya da doğal manzaralı herhangi bir yer olabilir.

  • Bu düzeyde uzun süre kalmanın bir zararı yoktur. Bulunduğunuz yeri düşüncelerinizi tetikleyecek bir sözcükle “ütopya”,“sır”, “manzaralı yer” gibi tanımlayabilirsiniz.

  Kendi kendinizle hipnozdayken, yukarıda belirlediğiniz sözcüğü söyler ve bilinçaltınızın da bunu benimsediğini görürsünüz.
  Hipnozdan çıkmak istediğinizde “3′ten Ve kadar sayacağım, kendi kendine hipnozdan tazelenmiş, canlanmış ve enerjiyle dolmuş olarak çıkacağım” diyebilirsiniz.
  Bu çok önemlidir, çünkü birdenbire gözlerinizi açarsanız kendinizi sersemlemiş hissedersiniz ve hafif bir baş ağrısı hissedebilirsiniz.

  • Kendi kendinize sayın

  1 “ Yavaşça kendime geliyorum”

  2 “ Kendime geliyorum”

  3 “ Tamamen kendimdeyim”
  Kendinizi yeniden doğmuş gibi hissedeceksiniz. Geri planda hafif bir müzik daha da rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Kendi kendine hipnozun 2. aşamasında doğrulama verildiği için 3. aşamaya geçerek bilincin daha derinlerine inilmesine gerek yoktur.