Keratokonus ne anlama gelir

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Sümeyra tarafından 12 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Sümeyra

  Sümeyra Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  22 Eylül 2016
  Mesajlar:
  1.646
  Keratokonus ne anlama gelir  KERATOKONUS: Görüntü kalitesinde azalma şikayeti gösteren bir göz hastalığıdır.Hastalarda ışığa karşı hassasiyet oluşmakla beraber, gece karanlığında ışıklar rahatsız edebilmektedir.Bilgisayar ekranı ışıkları, araba farları gibi ışıklar normale göre daha çok rahatsız eder. Keratokonus Belirtileri Nelerdir kısaca bahsedecek olursak;

  Gözde devamlı kaşınma, gözlüğe rağmen net görememek ,sürekli ilerleyen miyopi ve astigmatın olması ve ışığa hassasiyet belirtileri arasında bulunur.

  Keratokonus hastalığının Teşhisi şüphelenme ile olmaktadır. Hasta muayene edilir, duruma göre Gözlük verilir, ancak istediğiniz gibi net görüntü veren gözlük bulunmazsa bu duurmda şüphelenme gerekir. Hastalık teşhis edilmezse eğer tedavide geç kalınırsa görme kaybı yaşanabilir. Hastalık ilerlediğinde de gözlükle düzeltilemeyen görme kayıpları oluşmaktadır.

  Keratokonus genelde gözün en ön kısmındaki kornea adı verilen saydam tabakada ortaya çıkar. Bu tabakada ilerleyen zaman içerisinde şekil bozukluğu ortaya çıkar. Bu şekil bozukluğu da düzensiz olduğu için hastanın görme kalitesi düşer.çünkü kullanılan gözlükler iyi bir görme olanağı sağlamayabilir.

  Keratokonus Tedavisi için Çeşitli tedavileri vardır. Erken safhada gözlüklerle memnun olunuyorsa,hastalık ilerlemiyorsa başka tedavi vermeden bu yöntemle devam edilebilir. Ancak gözlük iyi görüntü vermiyorsa o zaman başka yöntemleri denemek gerekmektedir. Bu hastalığın ilerleyip ilerlemediği çok önemlidir. 10-20 yaş aralığındaki genç hastalarda hızlı ilerlediğinden 30’lu yaşına kadar ilerleme devam etmektedir. İlerlemeyi durdurmak için Cross-Linking denilen tedavi yapılır.

  Ayrıca Kontakt lens diğer bir tedavi yöntemidir. Akdeniz ülkelerinde biraz daha sık olduğu söylenen hastalığın Türkiye’de de oranı yüksektir.Keratokonus 2000 kişide 1 görüldüğü belirtilir.