Kikirik nedir ne demektir? Anlamı

Konusu 'Web Sözlük' forumundadır ve Eylem tarafından 22 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

1. Eylem

Eylem Süper moderatör Yönetici

Kikirik Anlamı Nedir?

Kikirik Dere, Güney ANZAC sektöründe İtilaf askerlerinin Victoria Gully adım verdikleri dereye Türklerin verdikleri isimdi. “Kikirik” kelimesi Türkçede “zayıf, ince, uzun boylu kimse” veya “Çıtkırıldım” olarak geçiyor. 1908’de yayın hayatına başlayan ve bizim savaş sırasındaki tek karikatür ve mizah gazetemiz Karagöz, daha Türkiye savaşa girmeden henüz 3 Kasım 1914’te düşmanın Seddülbahir Kalesini bombardıman etmesinden bahsederken “kikirik” kelimesini kullanmış: ““Çanakkale (Müstaceldir) Dalgın dalgın topçuların civarında dolaşan Kikirik’in kuyruğu tekerleğin birine sıkışıp koptuğu ve can havliyle gözünden ateş çıkarak bağıra bağıra kaçtığı maruzdur”. Karagöz, İngilizleri, Fransızları ve Rusları alaya alıp aşağılıyor; askerlerini, gemilerini, silahlarını, attıkları mermileri hafife alıp küçümsüyordu. Filoları için kale kapısında havlayan köpek benzetmesi yapıyor, dev gemilerinden “tükürük hokkası”, ağır toplarından “soba borusu” diye bahsediyordu. İngilizleri “kikirik”, Fransızları “tango”, Rusları ise “ayı” olarak adlandırıyordu. Türkçe zayıf, ince, uzun boylu kimse anlamına gelen Kikirik yakıştırması, İngiliz askerlerinin savaştan anlamayan çıtkırıldım kimseler olduğunu iddia ediyordu. Fransız askerleri için kullanılan ve o dönemde hafif meşrep Fransız kadını anlamına gelen “tango” da aşağılayıcıydı. “Ayı” Rusların milli sembolü olsa da, Karagöz bu sözcüğü onlar için gayri medeni, kaba saba, vahşi anlamında kullanıyordu.