Kireçlenmeye karşı çınar yaprağı

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Sümeyra tarafından 11 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Sümeyra

  Sümeyra Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  22 Eylül 2016
  Mesajlar:
  1.646
  Kireçlenmeye karşı çınar yaprağı

  Çınar ağacı uzun seneler yaşayan büyük ağaçlardandır. Kabuk ve yaprakları halk arasında şifa verici olarak kullanılır. Ateşi düşürdüğü gibi kabızlığı giderir, ağrıyı da düşürür.

  Çınar ağacı ülkemizin hemen hemen her bölgesinde yetişebilen bir ağaç türüdür. Oldukça uzun ömürlüdür. Çınar ağacının faydaları saymakla bitmez. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz…

  Yanmış bölgelere sürülürse yaralara iyi gelir, diş etlerine faydalıdır, vücuttaki şişlikleri indirir, saçları kuvvetlendirir ve kepeklenmeyi önler. Bel ve boyun fıtığında etkilidir.

  Çınar ağacının kabuğunu suyla kaynatıp içerseniz böbrekteki iltihaplanmaya ve böbrek kumu dökmeye karşı faydalıdır. Bizim asıl konumuz olan çınar yaprağının kireçlenmeye karşı etkisini ise şöyle açıklayabiliriz.

  Özellikle yaşlılarda görülen ayaklardaki kireçlenmeye karşı çınar yaprağı tavsiye edilmektedir. İki adet çınar yaprağını gölgede kuruttuktan sonra 1 bardak suda kaynatıp günde iki kez içmek gerekir. Bir ay boyunca sabah ve akşam ılık olarak içmekte fayda vardır.

  İleri derecede kireçlenmesi olan kimselerin çınar yaprağını uygulamaya başladıktan sonra 2-3 ve 4. günde ağrılar şiddetlenebilir. Bu ağrılar dayanılmayacak hale gelirse kesin 3-4 gün ara verdikten sonra tekrar çınar yaprağı suyunu içmeye devam edin. Ağrılar herkeste görülmeyebilir eğer sizde bu ağrılar yaşanacak olursa vazgeçmek yerine ara vermeye özen gösterin.

  Tıpta kireçlenmeyi geçirecek bir ilaç bulunmamaktadır. Bu nedenle mucize bitki olarak kireçlenmeye karşı çınar yaprağı önerilmektedir. Çınar yaprağının iki çeşidi bulunmaktadır. Burada dikkat etmek gereken husus şudur ki yaprağın derin yırtıklarının olması gerekir. Kaz ayağı şeklinde olan çınar yaprağı kireçlenmede etkili değildir. Aşağıdaki resimde seçmeniz gereken çınar yaprağının doğrusu gösterilmektedir.