Kırık Kalp Sendromu Nedir?

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Lavinia tarafından 11 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.265
  Kırık Kalp Sendromu Nedir?

  Tıp dilinde “Kırık kalp sendromu” stresli anlarda meydana gelen bir kalp hastalığıdır; mesela sizi çok üzen bir olay meydana geldiğinde, hayal kırıklığı yaşadığınızda veya sevdiğiniz birini kaybettiğiniz zaman ortaya çıkabilen geçici bir kalp hastalığı olarak tanımlanır. Nedeni kesin olarak bilinmemekle beraber stres hormonları olarak da teşhis konulan adrenalin ve noradrenalin hormonlarının aşırı miktarda salgılanmasının, bu duruma neden olan en önemli etken olduğu düşünülmektedir.


  [​IMG]

  Duygusal olarak sizi yıpratan bir durumla karşılaştığınız vakit, vücudunuz adrenalin ve noradrenalin hormonlarını salgılar. Kırık kalp sendromunda aşırı miktarda salgılanan bu hormonlar kalbinizde göğüs ağrısı ve nefes darlığını da tetikleyerek kalp krizine sebep olabilir, ama genelde kalp damarlarının yaşamsal riske yol açacak derecede daralmasına sebep olmazlar. Bu süreçte kalbin bazı belirli bölgelerinde kasılma bozukluğu meydana gelir ve kalp genişleyerek balonvari bir görünüm alır. Böylece bu durum genellikle geçicidir ve bir takım ilaçlar kullanılarak birkaç ay içerisinde tedavi edilebilir. Hastalığa neden olan üzüntünün veya stresin ortadan kaldırılması da tedavi bakımından faydalıdır.

  Kırık Kalp Sendromu Nasıl Geçer?

  Duygusal stresle kalp hastalıkları arasında bir bağ olduğu zaten uzun zamandır biliniyor. Kırık Kalp Sendromu ilk defa Japon bilim insanları tarafından 1991’de tanımlandı. Tıpta Takotsubo Kardiyomiyopatisi ya da Apikal Balonlaşma Sendromu olarak isimlendirilir. Bu sendromun görüldüğü hastalar acil servislere kalp krizine benzeyen şikayetlerle başvururlar ve genellikle elektrokardiyografilerinde ve kan tahlillerinde kalp krizine işaret eden bulgular tespit edilir. Kalp damarlarının görüntülenmesi esnasında genellikle anormal bir durum ile karşılaşılmaz. Kesin tanısı ise kalbin ultrsaonografik görüntülemesi yani ekokardiyografi ile konulur. Ender olarak görülen bu hastalıktan en çok orta ve ileri yaş grubunda bulunan kadınlar etkilenmektedirler.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 9 Temmuz 2018