Kişi sevdiği ile beraberdir hadisinin açıklaması

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Sümeyra tarafından 29 Eylül 2017 başlatılmıştır.

 1. Sümeyra

  Sümeyra Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  22 Eylül 2016
  Mesajlar:
  1.646
  Kişi sevdiği ile beraberdir hadisinin açıklaması


  "Kişi sevdiği ile beraberdir." Hadis-i Şerifini açıklar mısınız? Biri cennete biri cehenneme giden, fakat birbirini seven kimselerin durumu nedir?

  Hadis-i şerifte ifade edilen sevgi, Allah için sevmek anlamındadır. Peygamberlerele, velilerle cennette beraber olabilmek için insanları teşvik amaçlıdır. Bir kimse cehenneme gitse de mümin ise tekrar çıkacak ve cennette sevdikleri ile birlikte olacaktır. İmansız kimseye beslenen sevgi ise batıl bir sevgi olduğundan hadisin kapsamına girmez. Hadis, müminleri hem Allah rızası doğrultusunda yaşamaya hem de Allah rızası dairesinde yaşayanları sevmeye davet etmektedir.

  Kişi, burada da orada da hep sevdikleriyle beraberdir. öyle ise, nebilerle, sıddiklerle, şehidlerle beraber olmak isteyen, evvela onları sevmelidir ki, orada onlarla beraber olabilsin. Veya başka bir ifadeyle, ahirette nebilerle, sıddiklerle, şehidlerle beraber olacak olanlar, burada iken onları sevip maiyetlerinde bulunanlardır. Kötülükleri temsil edenler için de, yine aynı hadisin hükmü ve manası geçerlidir. İşte tek cümlelik bir hadis, böyle binlerce mana ve ifadeyi hem de bu derece veciz bir şekilde ifade etmektedir ki; böyle bir söz söylemek ancak vahye, ilhama açık bir Fetanetin (asm) karı olabilir.

  Nuayman, bazen içki içiyor ve Allah Resulü de, ona hadd-i şer'iyi tatbik ediyordu. Yaptığı bu şey bir günahtı. Dolayısıyla da sahabeden biri, ona kınayıcı bir söz sarfedince, Allah Resulü, kaşlarını çattı ve: "Kardeşinize karşı şeytana yardımcı olmayın. Allah'a yemin ederim o, Allah ve Resulü'nü sever."(2) buyurdu. Allah ve Resulü'nü (asm) sevme, onlarla beraber olmayı netice vereceğinden, böyle bir insan, her ne kadar günah da işlese, kötü söze muhatap olmaya müstehak değildir; çünkü o Allah ve Resulü'nü sevmektedir... Bu sevgi ise farzlarını yapan, büyük günahlardan kaçınan birisi için Resulullah (asm) ile beraber bulunmaya yeter. Zira kişi sevdiğiyle beraberdir...