Kitle iletişim araçlarını kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Konusu 'Bilgi Zemini' forumundadır ve Eylem tarafından 6 Ekim 2018 başlatılmıştır.

1. Eylem

Eylem Süper moderatör Yönetici

Kitle iletişim araçlarını kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Kitle iletişim araçları günlük hayatımıza da çok önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle hayatımızın neredeyse çoğunu bu kitle iletişim araçlarıyla geçiririz. Bu kitle iletişim araçları iyi yanları olduğu gibi kötü yanları da olabilmektedir. Bu kitle iletişim araçları kimi zaman insanları yanlış yönlendirebilir. Bunun için kitle iletişim araçlarını kullanırken şunlara dikkat etmeliyiz;

Yasal uyarılar dikkate alınmalıdır.
    Yasaklı yerlere girilmemelidir.
    Güvenilir kaynaklardan bilgi alınmalıdır.
    Her görülene inanmamalı, araştırılmalıdır.

Bu gibi önlemleri alırsak fazla sorun çıkmaz. Daha iyi anlayabilmeniz için aşağıdaki metni okuyabilirsiniz. Aşağıdaki metinde günlük hayatta kitle iletişim araçlarıyla karşılaşabileceğimiz sorunları konu alan bir olay geçmektedir, okumanızı tavsiye ederiz.

Güzel bir cumartesi sabahıydı erkenden uyanarak kitle iletişim özgürlüğü ile ilgili bir araştırma yapıyordum. Kahvaltı vakti gelince mutfağa geçtim. Annem sabah haberlerini dinliyor, babam iş yerine gitmek için hazırlanmış keyifli bir şekilde gazetesini okuyordu. Tam bu sırada annemin cep telefonu çaldı. Arayan Erzurum’da yaşayan teyzemdi. Annem teyzem ile konuştuktan sonra telaşlı bir şekilde babama “Bey suç duyurusunda bulunmak için Cumhuriyet Savcılığına gidiyoruz. Benden habersiz kişisel bilgilerimi sosyal medyada kullananlar olmuş” dedi. Babam ise annemin isteğini kabul etmekle birlikte bir sonuca ulaşacağımız konusunda kararsız olduğunu söyledi. Bunun üzerine araştırma yaparken Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun Meclis tarafından kabul edilmesi ile ilgili bir haber gördüğümü ve suçluların mutlaka yaptıklarından dolayı cezalandırılacağını söyledim.