Kız Kulesinin Kısa Hikayesi

Konusu 'Coğrafya atlası' forumundadır ve ahra tarafından 14 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. ahra

  ahra

  Katılım:
  2 Mart 2012
  Mesajlar:
  190
  Kız Kulesi, İstanbul Boğazı\’nın Marmara Denizi\’ne yakın kısmında, Salacak açıklarında yer alır. Üsküdar\’da Bizans devrinden kalan tek eser olan Kız Kulesi adeta Üsküdar\’ın sembolü haline gelmiştir. Kulenin tarihi MÖ 24 yıllarına kadar uzanmaktadır. Küçük bir ada üzerine kurulmuş kule ile ilgili efsaneler de bulunmaktadır.

  Kız kulesinin oldukça etkileyici bir hikayesi vardır. Bu nedenle kule aşıkların ve turistlerin en çok ziyaret ettikleri yapılardan bir tanesidir. Kız Kulesi\’nin en doğru bilinen hikayesi şöyledir:

  Kubadabad Saltanat kentinin haremliği olan Kızkulesi Adası’nda sularla çevrili bir kale ve birbirinden güzel köşkler arasında yüksek bir kule varmış. Bu kalede cariyeler ile birlikte Selçuklu sultanının dünyalar güzeli biricik kızı yaşarmış. Sultan rüyasında (başka bir rivayete göre ise falında) kızını bir yılanın sokacağını ve kızının öleceğini görmüş. Bu nedenle yaptırdığı kaleye ve içinde bulunan kuleye kızını kapatmış. Kuleye yılan girmesin diye beton borularla adaya su ve süt akıtılmış. Böylece yıllar geçmiş. Bir gün güzel kız ateşler içinde hastalanmış. Ülkedeki en ünlü doktorlar çaresini zor bulmuşlar. Sultan yeniden sağlık ve mutluluğuna kavuşmuş. Kızın iyileşmesini kutlamak için kuleye hediyeler yağmaya başlamış. Yaşlı bir köylü bir sepet üzüm getirmiş. Ancak üzümlerin içinde küçük bir yılan varmış. Bu yılan gece uykuya dalan kızı sokup öldürmüş..

  kiz-kulesinin-hikayesi7952-s-285x190.jpg
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 5 Temmuz 2018