Kolezyum Nerede Roma

Konusu 'Coğrafya atlası' forumundadır ve Lavinia tarafından 4 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.265
  Bir arena olan Kolezyum İtalya\’nın başkenti olan Roma\’da bulunur. Flavianus Amfitiyatro olarak da bilir. Kolezyum\’un yapımına usta komutan Vespasianus tarafından MS 72 yılında başlanmıştır ve yapımı MS 80 yılında Titus döneminde tamamlanmıştır. Daha sonra olan değişiklikler ise Domitian hükümdarlığı döneminde yapılmıştır.

  Kolezyumda imparatorlar halkı ve kendilerini eğlendirmek için gladyatör dövüşleri düzenlerlerdi. Dövüşler dışında burada halk gösterileri, hayvan avcılığı, taklit deniz savaşları, infazlar, klasik mitolojiye dayanan dramalar ve meşhur savaşların yeniden canlandırılması olurdu. Daha sonra iş dükkanları, barınma yeri, taş ocağı, dini kışlalar ve Hıristiyan türbesi gibi çeşitli amaçlarla kullanılan Kolezyum\’un asıl ismi Arena\’ydı. Fakat daha sonradan girişteki heykelin adını almıştır.

  Kolezyum 7 Temmuz 2007\’de Dünyanın Yeni Yedi Harikası\’ndan biri seçilmiştir. Kolezyum günümüzde depremden dolayı harap bir vaziyette olmasına rağmen Roma\’nın en çok turist çeken yerlerinden biri olma özelliğine sahiptir. Kolezyum\’un resmi İtalya\’da basılan 5 sent/euro bozuk parasının arkasına basılmıştır.


  roma-kolezyum8901-s-254x190.jpg
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 4 Temmuz 2018