Köpeklerin kesinlikle yememesi gereken besinler

Konusu 'Web Cafe' forumundadır ve Webokur tarafından 3 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Webokur

  Webokur

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  80
  İnsanların yüzyıllar boyunca en sadık dostlarından olan köpeklerin bakımı hakkında bilmediğiniz, merak ettiğiniz bir konuya değinmek istedik bu yazımızda.

  Evinizde beslediğiniz ya da beslemeye yeni başladığınız bu küçük dostun gün içerisinde ne yemesi gerektiğini az çok herkes bilir peki ya neler yememesi gerekir? Hangi gıdalardan köpeklerimizi uzat tutmalıyız?

  İnsanlar için faydalı olan besinler köpekleriniz için büyük tehlike kaynağı olabilirler. Erik, şeftali, armut, kirz ve kayısı gibi meyveleri köpeklerinizden uzak tutmanızda büyük fayda vardır. Çünkü bu tür meyvelerin çekirdeklerinin içindeki bazı maddeler gözünüzden bile esirgediğiniz küçük dostunuzun zehirlenmesine neden olabilir. Bu gıdaları yedikten sonra kusma, ishal gibi belirtiler veriyorsa köpeğiniz zehirlenmiş olabilir ve bu zehirlenmeler ciddi durumlara yol açabilir.

  Diğer bir yasak gıda ise Avokadodur. Hiçbir durumda köpeğinize avokado yedirmeyin. Çünkü bu meyvede köpeklerde karaciğer ve kalp rahatsızlıklarına neden olan zehirli bir madde bulunmaktadır.

  Hemen hemen her yemekte bolca kullandığınız soğan yine köpekler için yanlış bir gıda seçimidir. Çünkü vücutta hemolitik anemiye sebep olabilir.

  Ceviz hazmı zor olduğu için yine köpeklere verilmemesi gereken besinler grubundadır.

  Sarımsak içeriğindeki tiyosülfat nedeniyle köpeklerimizden uzak tutmamız gereken bir besin türüdür. Köpekler için özel satılan bazı ürünlerin içinde sarımsak var ama diyorsunuz biliyorum. Evet onlarda sarımsak miktarı çok az olduğu için tehlike arzetmiyor.

  Lahana, şalgam ve patates ishale neden olabilecek gazların oluşumuna neden olduğu için yine önerilmeyen ve yasaklı yiyecekler grubundadır.

  Bütün bu saydıklarımızın dışında;

  Alkollü içecekler, bebek maması, kedi maması, çikolata, kahve, çay ve diğer kafeinli içecekler, turunçgil içecekleri, üzüm, haşhaş, kendir, kenevir, süt ve süt ürünleri, mantar, karaciğer, trabzon hurması, çiğ yumurta, şekerli gıdalar ve şekerli meyveler, mayalı hamur ve tütün köpeklerinizden uzak tutmanız gereken besinler listesinde yer almaktadır.