Küçük Yaralanmaları İyileştirmek

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Eylem tarafından 10 Mart 2019 başlatılmıştır.

 1. Eylem

  Eylem Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  15 Kasım 2012
  Mesajlar:
  1.844
  Küçük Yaralanmaları İyileştirmek

  Küçük-Yaralanmaları-İyileştirme.jpg

  Yaralanmaların tedavi edilmesi söz konusu olduğunda çocuklar nadiren işbirliği içinde olurlar. Yararlanmalarının ağrısı ne kadar kötü olursa olsun tedavinin daha da kötü olduğunu düşünürler.
  Nadir durumlar dışında, buz torbasının ezikleri daha iyi yapacağını, suya batırmanın yanığın acısını azaltacağını veya bandajın yarayı temiz tutacağını söylemek yardımcı olmaz. Ancak dikkatini dağıtmak, küçük bir çocuğun yaralanmasını tedavi ederken yardımcı olabilir. En sevdiği müzik kutusu, video veya müzik kaseti; havlayıp kuyruğunu sallayan oyuncak bir köpek; sehpanın üzerinde ilerleyen bir oyuncak tren veya dans eden, yukarı aşağı zıplayıp duran, uydurma şarkılar söyleyen bir kardeş veya ebeveyn ile sağlanan eğlenceli ortam başarılı bir tedavi seansı ile bir felaket arasındaki farkı belirleyebilir.Küçük Yaralanmaları İyileştirmek

  Hareketsiz oturmaya zorlanmak (çarptı dizine buz torbası uygulanırken veya yanmış parmağı soğuk suya batırılırken) çocuklar tarafından özgürlüklerinin kısıtlanması olarak algılandığınıdan, buz torbasını dizin çevresine bağlamak veya yanmış parmağın çevresine soğuk kompres uygulamak -ve böylece çocuğun kendi normal aktivitelerini sürdürmesini sağlamak- yararlı olabilir.

  Çocuklara sevimli görünen ilkyardım malzemeleri de tedavi güçlüğünü engellemede yararlı olabilir. İlginç desenli ve şekilli buz torbaları ve bandajlar almaya çalışın (tavşan şekilli buz torbaları, dinazor veya çizgi film kahramanlarının desenlerinde ve hatta öpücük şekilli yara bantları bulabilirsiniz).

  Tedavi ederken ne kadar güç kullanmanız gerektiği yaralanmanın ciddiyetine bağlıdır. Bir kağıt kesiği için tedavi gerekli olmayabilir ancak oyun bahçesinin kiri ve tozuyla dolu bir diz yarası için kaçınılmazdır. Kafaya gelen küçük bir darbe için “HAYIR” diye çığlıklar atan bir çocuğa buz torbası uygulamaya çalışmanın yol açacağı tramvayı göze almaya değmeyebilir. Şiddetli bir yanıkta, ufak tefek hastanız tedavi süresince ne kadar çığlık atıp debelense de soğuk suya batırmanız gerekecektir. Çoğu durumda yaralanmaları kısa süre için olsa da tedavi edin. Bir ezilme üzerine birkaç dakikalık buz uygulamak bile cilt altındaki kanamayı azaltacaktır. Ancak, çocuğunuzun şikayetleri tedavinin getireceği yararları aşmaya başlarsa tedaviyi durdurun.