Kum saatinin tarihçesi nedir

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Elif tarafından 6 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.387
  kum saatinin icat tarihi, kum saatinin yapılış tarihi

  Kum Saatinin Tarihçesi

  Kum saati, Avrupa’da ilk kez 8.yy'da bir papazın buluşu ile kullanılmaya başlamıştır. Camcılık yeteneği geliştikçe, kumun doldurulduğu ağız da eritilerek kapatılmış ve nemlenerek akışın zorlaşmasının önüne geçilmiştir.
  Kum saatleri zamanın sembolüdür. Saatlerde kumun yanında, zaman zaman pudra haline getirilmiş yumurta kabuğu, civa ya da ince toz siyah mermer de kullanılmıştır.Saatin ilk tasarımı olan yumurta biçiminde cam kaptan akan kum yüzyıllar boyunca sabit kalmıştır.

  [​IMG]

  16. yüzyıldan günümüze kadar kum saatleri sadece zamanı ölçmek için değil, belirli bir sürenin başlangıcını ve bitişini göstermek için kullanılmıştır. Örneğin; kiliselerde dua süresi, gemilerde tayfaların nöbet süresi veya gemilerin hızlarının belirlenmesi gibi.

  Belirli sayıda kulaç aralıkları ile düğüm atılmış ve ucuna bir kütük bağlanmış bir ip denize atılıyor ve bir gemici kum saatiyle belirli zaman dilimleri içinde kaç düğümün suya girdiğini sayıyordu. Şayet belirlenen sürede beş düğüm inmişse, geminin hızı beş deniz mili oluyordu.

  19 yüzyıl sonuna kadar yelkenli gemilerde hız belirlemek için bu yöntem kullanılmıştır.
  Soğuk iklimlerde su saatine göre daha yaygın kullanımı olduğu halde, kum saati gün boyunca zaman ölçümü için çok uygun bir gereç değildi Bunun için, ya çok büyük yapılması ya da başında her an birinin beklemesi gerekiyordu.

  Bazı kum saatlerinde bulunan kadrandaki gösterge, saatin her başaşağı edilişinde bir saat ileri alınıyordu. Yine de kum saati uzun bir dönem boyunca küçük zaman aralıklarının ölçülmesinde başarıyla kullanılmıştır, Bugün hala aşçılar yumurta kaynatırken kum saati kullanıyorlar.
   
 2. Berrak

  Berrak

  Katılım:
  21 Mart 2012
  Mesajlar:
  459
  Cevap: Kum saatinin tarihi

  Aşçılar neden yumurta kaynatmak için kum saati kullanıyorlar ki hala :D onun makinesi var... :rolleyes:
   
 3. webkolik

  webkolik

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  2.991
  Cevap: Kum saatinin tarihi

  Aşçının işine karışılmaz belkim püf noktasıdır..:p
   
 4. Cevap: Kum saatinin tarihçesi nedir

  yy ne demek
   
 5. Elif

  Elif

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.387
  Cevap: Kum saatinin tarihçesi nedir

  Yüzyıl demek :)
   
 6. O yumurta kabuğu kokmuyormuymuş?