Kuranı Kerim Kıssaları

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Yavuz tarafından 31 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.897
  Kuranı Kerim Kısa Kıssaları

  İbretlik Kur'an-ı Kerim Kısa Kıssaları

  Kur'an kıssaları Cenabı Allah'ın (cc) biz kullarına dinimizi ve hayat anlayışımızı açıklayan ve öğreten rahmet niteliği taşıyan tavsiyeleridir. Bu kıssalar kutsal kitabımızı daha çekici göstersin eskilerden haber verdiği için ilgi çekici olsun diye değildir. Yada geçmişte yaşamış bazı olayları anlatan ve geçmişte kalmış o zamana hitap eden güncellikten uzak konular değildir. Bilakis; yazmakta olan ben ve şu anda okuyan ey kardeşim birinci dereceden bizleri ilgilendiriyor. Şeytan ve nefisin hileleri, hayatın dert ve sıkıntılarının gelip geçiciliği ve bütn bunların imtihan olduğunu anlatıyor. İlk okulda yapılan sınav ile üniversitede yapılan sınavın anlam ve ağırlık bakımından birbirinden farklılıkları ve zorlukları vardır. Bu gün imtihanı ağır olanın mertebeside yüksek olur. Tabi sabredip kazanırsa. Daha fazla uzatmadan Kur'an kıssalarında Hz.Eyyüb'ün (as) kıssasını anlatmaya çalışacağım.

  Hz.Eyyüb aleyhisselamın başına çok olaylar geldi. Çocuklarını kaybetti hastalığa yakalandı, ama hiç bir zaman isyan etmedi hep tevekkül ile Allah'a (cc) yöneldi. Vücudunda öyle yaralar çıktıki artık etleri yere dökülür olmuştu. Öyleki bütün ihtiyaçlarını karısı görüyordu. Hz.Eyyüp (as) o halde bile sürekli zikir halinde idi. Hastalık o kadar ilerlediki kalbine kadar ulaştı. Bu hal O'nu zikir ve tefekkürden mahrum bırakıyordu. Birgün dayanamayıp şu münacaatta bulundu:

  Eyüp de; hani o Rabbine çağrıda bulunmuştu: "Şüphesiz bu dert (ve hastalık) beni sarıverdi. Sen merhametlilerin en merhametli olanısın." Enbiya:83

  Ve eyyûbe iz nâdâ rabbehû ennî messeniyed durru ve ente erhamur râhimîn

  وَأَيُّوبَ إِذْ نَادَى رَبَّهُ أَنِّي مَسَّنِيَ الضُّرُّ وَأَنتَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِينَ

  Bu münacaatını isyan olarak değil, Cenabı Allah'ın (cc) rahmet ve afiyetini umarak eski sıhhatine kavuşum kulluğunu güzelce yerine getirebilmek için yapmıştı. Haliki mutlak Allah'da (cc) sabır timsali kulunun münacaatına icabet buyurdu ve:

  Böylece onun duasına icabet ettik. Kendisinden o derdi giderdik; ona katımızdan bir rahmet ve ibadet edenler için bir zikir olmak üzere ailesini ve onlarla birlikte bir katını daha verdik.(enbiya:84)

  Festecebnâ lehu fe keşefnâ mâ bihî min durrin ve âteynâhu ehlehu ve mislehum meahum rahmeten min ındinâ ve zikrâ lil âbidîn

  فَاسْتَجَبْنَا لَهُ فَكَشَفْنَا مَا بِهِ مِن ضُرٍّ وَآتَيْنَاهُ أَهْلَهُ وَمِثْلَهُم مَّعَهُمْ رَحْمَةً مِّنْ عِندِنَا وَذِكْرَى لِلْعَابِدِينَ

  Sabırda her zaman örnek gösterilen Hz.Eyyüb (as) sağlığına kavuşunca hasta halini unutup nankör olmadı. Hayatının sonuna kadar sabreden şükreden hamd eden bir kul oldu. Evet O bir insandı, bizde insanız(!) o zaman bizde sabredebiliriz. Bu kıssayı kendi hayatımıza aktararak bela ve musibetler karşısında tavrımızı bir gözden geçirmeliyiz. Selamın en güzelini sizlere gönderiyorum. Allah'a (cc) emanet olunuz.
  Yavuz Yıldırım webokur.net​
   
  Son düzenleme: 31 Ağustos 2012