Kuranı Kerimin ana konuları nelerdir

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Eylem tarafından 4 Haziran 2018 başlatılmıştır.

 1. Eylem

  Eylem Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  15 Kasım 2012
  Mesajlar:
  1.844
  Kur’an’ın ana konuları nelerdir? Açıklayınız.

  Kur’an-ı Kerim, insanlara yol gösterici olarak gönderilen ilahi bir kitaptır. Kur’an’da insanın Allah Azze ve celle'ye karşı görev ve sorumlulukları, diğer varlıklarla ve çevresiyle ilişkisinin nasıl olması gerektiği, evrenin yaratılışı ve ahiret hayatı gibi konular bulunur.

  Ana konular

  İnanç esasları: Allah Azze ve celle ye nasıl iman etmemiz gerektiği, şirkten nasıl korunacağımız, Tevhid inancımız nasıl olması gerektiği konuları geniş geniş, kıssalı olarak anlatılmaktadır. Peygamberlerin mücadelesi tevhid mücadelesidir. Hz. İbrahim Peygamberin tevhid mücadelesi detaylı olarak anlatılmaktadır.

  İbadet: Nasıl ne zaman ne kadar ibadet edeceğimiz bize Kuran vasıtası ile aktarılmaktadır.

  Ahlak: Güzel ahlaklı olmamız bize Kuran’da emredilmiş, nasıl güzel ahlaklı olacağımız, bunun için neler yapmamız neler yapmamız gerektiği bize öğretilmiştir.

  Kıssalar: İbret ve ders çıkarmamız, onların yaptığı güzel işleri yapmamız, çirkin işlerin yapılmaması için kıssalar ile örnek verilmiştir.

  Nasihat ve tavsiyeler: Dünyanın bir imtihan olduğunu, insanların emir ve yasaklar konusunda duyarlı olmaları gerektiğini hatırlatan uyarılar.

  Vadve vaid: Müminler için takdir edilmiş olan nimetlere dair müjdeler ve kâfirler için hazırlanan kötü sonuca dair sakındırmalar.

  İlmi gerçekler: Cenab-ı Allah'ın koymuş olduğu fıtrat ve yaratılış kanunları üzerinde insanları bakmaya, görmeye, düşünmeye, teffekkür etmeye, araştırmaya ve ibret almaya teşvik eden açıklamalar.