Kurban kestikten sonra kılınan namaz

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 28 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.387
  Kurban bayramı yaklaşıyor. Sözlük anlamına bakınca kurban Allah’a yakınlaşmaya vesile olan şey olarak karşımıza çıkmaktadır. Dini bir terim olarak ise Allah‟a yaklaşmak ve O‟nun rızasına ermek için ibâdet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı usulüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder.

  Diyanet işlerinin açıklamaları doğrultusunda aslında kurban namazı diye bir namazın olmadığını görüyoruz. Ancak kurban kesmiş olan kişi böylesi önemli bir ibadeti yerine getirebildiği için şükür namazı kılabilir. Bu namaz iki rekatlık nafile namazdır.

  Kurban kesildikten sonra kılınan iki rekatlık nafile namazında ilk rekatta önce Fatiha suresi sonrasında ise Kevser suresi okunur. İkinci rekatta ise yine önce Fatiha suresi hemen ardından ise İhlas suresi okunur.

  Namaz kılındıktan sonra ise;

  “Allahümme hazel-kebşü, (ev haze’lbakaru,ev hazel-ma’zü)minke ve leke ve ileyke.Fetekabbel min İbrahime Halilike ve ismaile zebnihıke ve Muhammedin habibike bifazlike ve cu’dikeve keremike ya ekramel-ekramin” duası okunur.

  Kurban kesildikten sonra kılacağınız namaza “Niyet ettim Allah’ım senin rızan için şükür namazı kılmaya” şeklinde niyet edilir.

  Ne zaman bu namazı kılmak gerekir sorusunun cevabı ise din adamları tarafından şöyle açıklanıyor “kurban kesildikten sonra, dünya kelamı konuşmadan iki rekat nafile namaz kılmak iyi olur.”
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 5 Temmuz 2018