Öğrenci Küresel Isınma ve dünyamıza etkileri

Konusu 'Web Kütüphanesi' forumundadır ve Sümeyra tarafından 3 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Sümeyra

  Sümeyra Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  22 Eylül 2016
  Mesajlar:
  1.646
  Küresel Isınma ve dünyamıza etkileri

  Küresel ısınma, Dünyamızın ortalama yüzey sıcaklığının atmosferde biriken sera gazları nedeni ile artmasıdır. Yapılan araştırmalara göre bu ısınmaya insan etkilerinin yol açtığı anlaşılmıştır. Başka bir deyişle Dünya’yı biz ısıtıyoruz.

  Atmosferde salınan sera gazları miktarındaki artış, küresel ısınmayı da artırarak iklim değişikliğine neden olmaktadır. Küresel iklim değişikliğine bağlı olarak farklı sağlık sorunları doğrudan hem de dolaylı olarak insanları etkilemektedir.

  İnsanların aktiviteleri, özellikle de fosil yakıtlarının yanması sonucunda küresel iklimi etkileyen karbon dioksit ve başka sera gazlarında önemli miktarda artış gözlenmiştir. Karbon dioksit miktarındaki % 30’luk artış atmosferin ısınmasına sebep olmuştur. İşte küresel iklimdeki bu değişiklikler sağlıktaki riskleri de beraberinde getirmiştir. Yüksek sıcaklık sonucu ölümler, enfeksiyon hastalıkları ve astım görülme sıklığı artmıştır.

  Denizlerdeki yükselme, küresel ısınmanın diğer bir sonucudur. Denizlerin yükselmesi sebebiyle sahillerde sel riski artar, ve nüfusun yer değiştirmesine sebep olur. Dünya nüfusunun hemen hemen yarıdan fazlası denize 60 km’lik sahil bandında yaşamaktadır. Mısır’daki Nil deltası, Hint Okyanusu’ndaki Maldivler Adası, Pasifi k Okyanusu’ndaki Marshall ve Tuvalu Adaları sellerin görülme olasılığının yüksek olduğu yerlerdir. Ayrıca bu alanlar su kaynaklı enfeksiyon hastalıklarından doğrudan etkilenen alanlardır.

  Yağmur yağışındaki değişiklikler, birçok şeyin yanında taze su kaynaklarını da etkilemektedir. Küresel anlamda da her on kişiden dördü su kıtlığı çekmektedir. Böylece suyun azlığı sağlık problemlerine neden olmaktadır. Yine su kıtlığı beraberinde büyük göçleri getirmektedir. Göçler genelde su kaynaklarına yakın alanlara oluyor, böylece su kaynakları daha çok kirleniyor ve hastalıklara neden oluyor.

  Sera gazlarının salınımının azaltılması iklim değişikliğinin sağlık üzerindeki etkisinin azalmasına katkı sağlayacaktır. Günlük ulaşımda otomobil yerine bisiklet kullanmak veya yürümek sadece trafik kazalarının azalmasını değil, havadaki karbon dioksit miktarını düşürür. Ayrıca hava kirliğinin de azalmasını sağlar. Taşıt kullanımının azaltılmasıyla solunum ve kalp rahatsızlıkları riski de azalacak böylece insan sağlığının korunması hususunda büyük bir adım atılmış olacaktır