Laptop pilinin ömrünü uzatmak

Konusu 'Web rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 22 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.387
  Laptopunuzun pili kısa sürede tükeniyor mu? Laptopu elektrik şebekesinden uzakta daha uzun süre kullanmak istiyorsanız işte laptop pilleri hakkında bilmeniz gereken detaylar.

  Laptop pili ömrü uzatma  Laptopunuzu sürekli şebekeye bağlı tutuyorsanız, pil döngünüzü (şarj-boşaltma) boş yere harcıyor olabilirsiz. Laptopunuzu pilsiz olarak sadece elektrik şebekesinden çalıştırabilirsiniz. Ancak bu çözüm, herkes için geçerli değil. Tam tersini yani bilgisayarı elektriğe de bağlı olsa, pille çalıştırmanın daha iyi olduğunu iddia edenler de az değil.

  [​IMG]

  Li-ion pil döngüsü
  Li-ion piller, 300 ile 500 tam şarj ya da 2000 kısmi şarj ömrüne sahipler. Uzun depolama sürelerinin ardından 2 veya 3 kez doldurup boşaltma işleminin kapasitede artış sağladığı yönünde söylenenler var. Genel olarak, Li-ion pilinizi tam olarak boşaltmamalısınız.

  Eski pilinizi çöpe atmamaya onu uygun şekilde elden çıkarmaya da özen göstermeyi unutmayın.

  Her ne kadar ucuz olsalar da,yeni pil seçiminiz asla üçüncü parti üreticilerin pilleri olmamalı. Bu pillerin en büyük sorunları, çabuk ölmeleri ve bazı uç durumlarda, yangın ya da patlama tehlikesi yaratması.