Levent Ersöz Kimdir

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve webkolik tarafından 16 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  2.991
  Levent Ersöz Nereli - Levent Ersöz hakkında bilgi

  Emekli tuğgeneral eski JİTEM komutanı Levent Ersöz hayatı

  İkinci Ergenekon Davasının tutuklu sanığı Levent Ersöz İstanbul Ünversitesi Tıp Fakültesine kaldırıldı. 2 aydır hastanede tedavi gören emekli Tuğgeneral Levent Ersöz sağlık durumunun ağırlaşması üzerine İstanbul Ünversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinin acil bölümüne kaldırıldığı bildirildi.

  Levent Ersöz Kimdir?

  Levent Ersöz Şırnak Jandarma Alay Komutanlığı, Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı, Jandarma İstihbarat Dairesi Başkanlığı görevlerinde bulundu.
  Emekli Albay Erdal Sarızeybek, Şener Eruygur’un Jandarma Genel Komutanlığı döneminde (2002-2004) JİTEM başkanı olan Levent Ersöz’ü, yasadışı olarak, aralarında dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ve eski Başbakan Tansu Çiller de olan bazı kişilerin telefon kayıtlarını toplamakla suçlamıştı.

  Basında Rusya devletinin silah şirketlerinin komisyoncusu olduğu yönünde haberler çıktı.
  Bu haberlerde,Levent Ersöz’ün Rusya’nın savunma sanayinde ihracat yapmakla yetkili tek firması olduğu belirtilen Rosonboron Export bünyesinde danışmanlık yaptığı öğrenildi.

  Silahtan tanksavar füzelere, helikopterden uçağa kadar Rus malı savunma sanayii ürünlerini başka ülkelere ihraç eden şirketin pek çok üretici firmayla çalıştığı, Ersöz’ün de Rusya’nın askeri alandaki ihracatçısı olan bu çatı şirketle bağlantılı olduğu belirtildi.


  Ergenekon davası ile ilgili soruşturma kapsamında 1 Temmuz 2008 tarihinde emekli Orgeneraller Şener Eruygur ve Hurşit Tolon gözaltına alınırken, Jandarma İstihbarat Dairesi eski Başkanı Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’ün evinde de arama yapıldı. Ancak Levent Ersöz bulunamadı. Ertesi gün basın aracılığıyla Rusya’ya bir iş gezisi için gittiğini ve 10-15 gün içinde dönüp teslim olacağını iddia etti.

  15 Ocak 2009 tarihinde Ankara'da 100. Yıl Hastanesinde Mehmet Orhan Gülcü isimli şahsın gerçek kimliği ile yakalandı. Üç gündür Ersöz'ü takip eden polis, doktor kılığına girerek tedavi sırasında DNA testi yapıp ve parmak izini alıp kimlik tespitinde bulundu.
  Mehmet O. Gülcü kimlikli kişinin Ersöz olduğunun kesinleşmesi üzerine polis uzun süredir aranan Ergenekon sanığını hastanede prostat ameliyatı öncesi gözaltına aldı.

  Ergenekon davasında sanık olan emekli generallar Şener Eruygur ve Hurşit Tolonun GATA'ya sevk edildikten sonra serbest kalmalarından sonra, kendisi de sağlık sorunları nedeniyle Şubat 2009 tarihinde Koşuyolu Devlet Hastanesine sevk edildiği zaman Ambülans'tan inmeyerek zorla kendisinin de GATA'ya sevkedilmesini sağladığı iddia edildi.

  [​IMG]

  Levent Eröz'ün avukatı Murat Nebi Ayhan müvekkilinin sağlık durumunun çok ciddi olduğunu belirterek, Levent Ersöz'ün Balyoz Davası'nda da tutuksuz olarak yargılandığını anımsatarak, Müvekkilim Balyoz Davasında da şuuru yerinde olmadığı için ifade veremeyecek. Müvekkilim savunma yapamayacak durumda dedi.
  kaynaklar: vatan gezatesi,
  vikipedi