Leyla'nın evi kitabının özeti

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve webkolik tarafından 3 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  2.991
  leyla'nın evi özet

  leyla'nın evi zülfü livaneli özet

  Leyla'nın Evi Kitap bir İstanbul romanıdır. Romanın baş karakteri Leyla gelenek ve göreneklerine bağlı, toplumdan bir bakıma dışlanmış bir karakterdir. Dışlanmasının nedeni ise gayrimüslüm bir babadan doğma olması ve annesinin erken ölümünün, dedesinin felcinin sebebi olduğunun Leyla'ya hep hatırlatılmasıdır.

  Leyla'nın evi kitap özeti
  Roxy yani Rukiye de yapıtın bir başka karakteridir ve Leyla ile ne kadar farklı olsalar da ortak noktaları verdır. Roxy de toplumdan dışlanmış ve yalnız büyümüştür. Asi, başkaldıran ve umursamaz bir karakterdir. Yalnız büyümek Leyla için bir zorunluluk fakat Roxy için bir tercihtir.
  Türkiye'de almancı Almanya'da Türk kızı diye dışlanır. Ailesinden özellikle de babasından nefret eden Roxy daha küçük yaşta seks modelliği yapar ve kendi parasını kazandığını düşünerek sevinir. Aidiyetsizlik (mülksüzlük) kavramı romanın ana izleğidir.
  Göç kavramına da dikkat edilmelidir. Uzam eserin sürecinde çok önemlidir. Cihangir'e alışmak için çaba harcayan Leyla yine de toplumun bu halini çok garipser. Travestiler, sokak çalgıcılar, eşcinseller, uzun tırnaklı fahişeler ona ne kadar alışık gelmese de onları anlamaya ve onlara alışmaya çalışır. Leyla bir düzenbazlıkla, toplumun önde insanlarının yaptığı sahtekarlıklarla kaç yıllık yerinden edilir, evinden çıkartılır. Leyla için deli raporu hazırlanmıştır ve gazeteci Yusuf aynı zaman da Leyla' yı tanıyan ve çok seven onun eski hizmetkarının oğlu olan bu genç adam olayı anlamasına ve yazmak istemesine rağmen ona da engel olunur böylece Yusuf Leyla'yı hayatından kopararak Cihangir'e kendi evine götürür. Yusuf'un birlikte olduğu kadın Roxy ie Leyla o zaman tanışır.
  En başta Leyla' dan pek haz almayan ve onu zaten küçücük olan bu evinde istemeyen Roxy sonralarında Leyla'yı ok sever. Kültürlü, müzik eğitimi almış Leyla'nın Roxy ve arkadaşlarının piyanodaki hatalarını düzeltmeye başlayınca herkes evde oturan bu yaşlı kadını önemsemeye başlar. Leyla aynı zamanda madii açıdan çok zor durumda olan Yusuf ve Roxy'e maddi yardımda bulunur ve bundan önemsiz bir şey gibi bahseder. Bu Roxy ve Yusuf'u çok etkiler. Zamanla birbirlerine daha çok ısınan bu iki kadın toplumun farklı kültürlerini simgeler. Eserin sonu iyi bitmektedir Leyla kendi evine döner, Roxy adını geri Rukiye yapar ve çocuğunun adını Leyla koyar. Leyla'nın evi roman özeti
  kaynak:Vikipedi​
  [​IMG]

  Leyla'nın Evi Zülfü Livaneli


  Yerlisi-yabancısı,zengini-fakiri,yaşlısı-genci,sağcısı-solcusu,elit kesimi ve avam kesimi ile adeta Anadolu’nun özeti diyebileceğimiz güzel bir İstanbul hikayesi anlatıyor roman.Zülfü Livaneli’nin akıcı,sade, su gibi duru üslubu kitabı ne ara bitirdiğinizi anlayamamanızı sağlıyor.Başkahramanımız bir asilzade,Osmanlı soylusu bir İstanbul Hanımefendisi.Leyla boğazda bulunan yalıdaki evinden çıkmak istemeyince,çareyi ona sahte bir rapor alarak evinden çıkarmakta buluyorlar.Dışardaki hayata yabancı olan Leyla,sudan çıkmış balık misali kalıveriyor acımasız dünyayla başbaşa.Öğretici,sürükleyici ve yürek burkan bir hikaye Leyla’nın evi.
  Kitap tanıtım yazısından​