Limonen Eldesi Deneyi

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve melinda tarafından 8 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. melinda

  melinda

  Katılım:
  8 Mart 2012
  Mesajlar:
  166
  Limonen Nedir?
  Limonen Eldesi Deneyi

  Limonen eldesi genellikle organik Kimya laboratuvarında kullanılan bir deneydir.Öncelikle limoneni tanıyalım:

  *Limonen; formülü C10H16, IUPAC adı ise Metil-4 izopropenil-1 sikloheksen olan alken grubu bir kimyasal bileşiktir.
  *Polarize ışığı sağa çeviren l-limomen, sola çeviren d-limonen olmak üzere iki çeşit optik izomeri vardır.
  *Yaklaşık 178 C da kaynar.
  *Hoş kokusundan dolayı birçok temizlik ürününde kullanılır.
  *Yapılan bazı çalışmalar d-limonen’in kanser tedavisinde kullanılabileceğini gösterir.
  [​IMG]

  Su buharı damıtması düzeneği:
  Şekilde sağ taraftaki soğutma kolonundaki girişlerden birine su girişi, diğerine ise su çıkışı için hortum bağlanır.Bu sayede soğutma gerçekleşmiş olur.Şekilde iki muslukta altta gösterilmiş.Fakat su çıkışı için olanın musluk attan bağlanır.
  [​IMG]
  Deneyin Yapılışı:
  Limonen su buharı damıtmasıyla elde edilir.
  Balonlardan birinin içine limon kabuğu, diğerine ise saf su koyduktan sonra damıtma düzeneği kurulur.Suyun bulunduğu balon bek alevi yardımıyla ısıtılmaya başlanır.Damıtma işleminin daha kısa sürede gerçekleşmesini istiyorsanız , balona sıcak su koyabilirsiniz.
  Eğer su kaynamasına ve uzun bir süre geçmesine rağmen destilatınız gelmediyse, limon kabuklarının bulunduğu balona da say su koyup onu da ısıtabilirsiniz.

  Damıtma işlemi gerçekleşip destilatınız beherde toplandıktan sonra suyu ve limoneni ayırmanız gerekir.Bunun için limonen su karışımının içine eter ekleyin.Daha sonra ayırma hunisi yardımıyla fazları ayırın.Hangi fazın üstte hangi fazın altta olduğunu anlamak için çok az miktar su damlatın.Hangi sıvı artıyorsa o sulu fazdır.Eğer alttaki faz sulu fazsa onu ayırıp atın.

  Suyu da ayırdıktan sonra elimizde eter-limonen kalmış oldu.Eteri uçurmamız gerek.Bunun içinde eter-limonen karışımınızı bir tüpe dolurduktan sonra içerinde kaynar halde bulunan bir suya daldırınız.Eter çok uçucu bir madde olduğundan kısa sürede kaynayıp, uçacaktır.Tamamen uçup uçmadığını koklayarak anlayabilirsiniz :D

  Eğer elimizdeki maddenin limonen olup olmadığını KMnO4 ekleyerek anlayabiliriz.Limonen bir alkendir ve alkenler KMnO4 ile tepkime verirler.Eğer mor-menekşe renkli KMnO4 kahverengine dönüyorsa tepkime gerçekleşmiş demektir.

  melinda/webokur.net