Meditasyon yapmanın faydaları nelerdir? Meditasyon yapmanın faydaları

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Eylem tarafından 8 Şubat 2019 başlatılmıştır.

 1. Eylem

  Eylem Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  15 Kasım 2012
  Mesajlar:
  1.844
  Meditasyon yapmanın faydaları nelerdir? Meditasyon yapmanın faydaları

  Meditasyon-yapmanın-faydaları1-.jpg

  Meditasyon Nedir? Meditasyon (tefekkür veya zihinsel yoğunlaşma da denir) öz itibariyle, bağdaş kurarak veya oturarak derin nefes alıp vermek, beden ve zihninizi rahatlatmaktır. Ancak meditasyonun bugün çok farklı çeşitleri var: Zenden Aşkın Meditasyona (The Beatles sayesinde ünlenmiştir), Farkındalık Meditasyonuna ve hatta yogaya ki genel olarak bir tür devingen meditasyon olarak kabul edilir.

  Meditasyon yapmanın faydaları nelerdir?

  Anlam Bilimleri Enstitüsüne göre, meditasyonun dört ana çeşidi bulunuyor: yoğunlaşmalı meditasyon (bir nesneye, sese, imgeye veya soluğa yoğunlaşan odağınıza hükmetme), açık farkındalık (içinizde ve çevrenizde olan bitenlerle bir ve ilgili olma), farkındalık (yoğunlaşma ve açık farkındalığın bir karması olarak yemek yeme, araba sürme ve ev işi gibi gündelik işlere kadar kapsayıcı olabiliyor) ve son olarak da güdümlü veya kılavuzlu meditasyon (bir eğitmen veya birtakım belli görselleri açıklayan ses kaydı tarafından yönlendirilen meditasyon biçimi). Lisanslı beyin sağlığı gerontoloğu Krustal L. Culler “Meditasyon kişisel bir tecrübe olup, kişinin kendini rahat hissettiği meditasyon biçimini uyguluyor olması çok önemlidir. Neyse ki bir sürü çeşidi mevcut,” diyor.

  Zihin değişirse herşey değişir

  Meditasyonun, sizi hiç olmadığınız kadar mutlu ve başarılı kılma gücü.

  Meditasyon yapmanın faydaları nelerdir?STRES GELİR GİDER; başınızı kaşıyacak zamanınızın olmadığı işlerden gelecek arzularına kadar her şey stres sebebi! Ancak bu zorluklarla nasıl baş ettiğiniz, duygusal kargaşa ile duygusal berraklık arasındaki karar mercii olabilir. İçiniz rahat olsun: Son araştırmalar, kendinizi sakinleştirmenin, yılgınlık veren durumları yönetmenin ve hayata daha aydınlık bir pencereden bakmanın, uygulanması kolay alışkanlıklar olduğunu söylüyor. Yani uzun lafın kısası, her gün daha mutlu olmayı resmen öğrenebiliriz. Herkesin konuştuğu rahatlama teknikleri gelip geçici bir furyadan ibaret değil. MÖ 5000 yılında İndus Vadisi’nde ortaya çıkan meditasyon, yogilerden meşgul anne babalara, yöneticilere kadar herkes için bir zihinsel bakım aracına dönüşmüş durumda.


  Araştırmalar şöyle diyor: Derin nefes alma ve zihni temizleme stresi, saplantılı düşünceleri ve endişe halini azaltırken hafızayı güçlendirip beynin yaşlanmasını yavaşlatabiliyor. Üstelik çoklu görev kabiliyetinizi ve becerilerinizi geliştirerek gününüzü daha pozitif geçirmenize yardımcı oluyor. Hayattan daha fazlasını almak için siz de stres eritici bu tekniklerden birini uygulamaya başlayın.