Mektup yazarken nelere dikkat etmeliyiz maddeler halinde

Konusu 'Bilgi Zemini' forumundadır ve Deniz tarafından 26 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. Deniz

  Deniz Moderatör Yönetici

  Katılım:
  12 Aralık 2014
  Mesajlar:
  194
  Mektup yazarken nelere dikkat etmeliyiz

  Mektup günümüzde artık eskisi kadar çok sık olarak kullanılmasa da geçmiş yıllarda en çok kullanılan iletişim araçlarından birisidir. Şimdi mektup yazarken nelere dikkat edeceğimiz konusunu inceleyelim.

  Yazacağımız mektupta ilk olarak kullanacağımız kağıdın temiz olması önemlidir. Bu göndereceğimiz kişiye olan saygımızı gösterir. Lekeli, kırışık bir kağıt kullanmamız doğru değildir. Mektup yazarken düz beyaz bir kağıt ve kurşun kalem kullanılmalıdır.

  Yazarken göndereceğimiz kişiye olan yakınlığımıza göre cümleler kurarak düzgün bir şekilde hitap etmeliyiz. Mektup yazarken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri yazımızın düzgün olmasıdır.

  Eğer yazımız okunamayacak kadar kötüyse anlatmak istediklerimiz ne kadar etkili olursa olsun okuyan kişide önemli bir etki bırakmaz. Mektubu yazarken gösterişten uzak sade ve anlaşılır cümleler kullanmak gerekir.

  Yazılan mektuplarda sanki bir kompozisyon yazarcasına giriş, gelişme ve sonuç bölümleri olmalıdır ki okuyucu mektubu daha iyi anlayabilsin. Daha düzgün ve düzenli bir mektup için önceden müsvedde kağıda yazılarak daha sonra mektubu yazacağımız kağıda aktarılmalıdır.

  Mektubun sonlarında karşımızdakine saygımızı ifade eden tarzda cümleler kullanılmalıdır. Daha sonra ise kağıdın sağ üst köşesine tarih ve sağ alt köşesine imza atılmalıdır.

  Mektup çeşitleri ise şunlardır. Özel mektuplar, İş mektupları, Edebi ve Felsefi mektuplar, Resmi mektuplar, Açık mektuplar’dır