Murphy Kanunları Aslında Ne?

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Sümeyra tarafından 26 Ekim 2017 başlatılmıştır.

 1. Sümeyra

  Sümeyra Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  22 Eylül 2016
  Mesajlar:
  1.646
  Murphy Kanunları Aslında Ne?
  murphy-kanunlari-.jpg
  Öncelikle Murphy kanunlarını şöyle açıklayabiliriz:

  Murphy Kanunları, Amerikalı mühendis Edward A. Murphy, jr.(kısaca Eddy) tarafından, başarısızlıklar ve hata kaynaklarının karmaşık sistemlerde incelenmesi üzerine ortaya konan özdeyişlerdir.

  Murphy Kanunları'nın özü bu söze dayanır:

  "Eğer bir işi halletmek için birden fazla olasılık varsa ve bu olasılıklardan biri istenmeyen sonuçlar veya felaket doğuracaksa; kesinlikle bu olasılık gerçekleşecektir."

  Yani:

  "Ters gidebilecek her şey, ters gidecektir."


  Türkiyede pek yaygın değildir bu özdeyiş fakat Amerika da örneğin ekmeğin yağlı tarafının halıya düşmesi arabanı yeni yıkattıktan sonra yağmur yağması sonucunda “lanet olası muphy kanunları” ”yine murphy geldi” diye bir özdeyiş vardır.

  Bu özdeyişin nasıl ortaya çıktığını biraz anlatalım. 1949 yılında bir deney yapıyorlar insan vücudu ivmeye ne kadar dayanabilir diye bir projeleri var. Olayın özü şöyle bir gönüllüyü sesden hızlı bir milyonlarca dolarlık rokete yerleştiriyorsun ve üzerine milyonlarca dolarlık ölçüm aletleri yerleştiriyorsun. Ve onu fırlatıyorsun. Bu proje için Dr.Stapp gönüllü oluyor. Murhpy ise ölçüm aletlerinin takılmasından kontrolünden sorumludur. Ve işler ters gitmiş sebebi ise Murphy nin kabloları ters bağlamasıymış. Ve bunu murhpy e sormuşlar. Oda
  image-146106102089444533.jpg
  "Ters gidebilecek her şey, ters gidecektir."


  Cevabını vermiştir. Bundan sonra kötü bişey olduğunda murphy geldi denilmeye başlıyor. Fakat murphy’e rağmen Dr. Stapp hayatta kalmaya başlıyor ve dünyanın en hızlı insanı ünvanını alıyor Aslında daha da gerilere gidebiliriz 1800 lü yıllarda marcus aurelius adlı felsefeci premeditatio malorum adlı bir isim takmışlar. Anlamı ise kötülüğü tasarlamak kötüye hazır olmak gibi anlamlara geliyor. Çoğu büyük şirketlerde de bu uygulanıyor tüm negatif sonuçlar hesaplanıyor buna premortem deniyor. Şirketler murphy gelirse neler başımıza gelebilir diye hesaplamalar yapıyor.Dr. Stapp ise gönüllü insanlar kullanmak yerine deneylerde kullanmak için kuklalar tasarlıyor.

  shutterstock_64797136.jpg
  Aslında murphy kanunlarının anlatmak istediği şey olasılıkların en kötüsüne hazırlanırsak ya onla karşılaşırız ya da daha iyi bir sürprizle. Hayata her zaman iyimser bakmak bazı sorunları doğurabilir. Yarısına kadar su olan bir bardak misali evet bardağın dolu tarafını görmek iyi olabilir. Fakat bardağın boş tarafını görebilirseniz onu dolduracak tedbirleri da alırsınız.