Mutlu ve çocuklu evliliğin sırları!

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve admin tarafından 16 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. admin

  admin

  Katılım:
  22 Şubat 2012
  Mesajlar:
  63
  Her çiftin isteğidir çocuklu ve mutlu bir evlilik. Birçok insana bunlar çok uzak gelse de çocuklu ve mutlu bir evlilik hayatı geçirmek elbette mümkün. Bunun için aşağıda okuyacağınız birkaç tüyoyu uygulayabilirsiniz.

  Birbirinizi önceliğiniz olarak düşünün

  Çocuklarınızdan önce eşinizi düşünmek size ters mi geliyor? Cevabınız evet olabilir. Fakat sağlıklı ve mutlu bir evlilik için eşinize önem vermelisiniz. Çünkü eşiniz evliliğinizin omurgasını oluşturur. Bunu çocuklarınız da hissetmeli. Mesela eşiniz evden ayrılırken bir dakika kadar onunla birlikte dışarı çıkıp yürüyebilirsiniz. Onu arabasına kadar geçirebilir sonra da bir öpücük verebilirsiniz. Bu eşinize kendisini özel hissettirecektir. O da size aynı karşılığı verecektir. Anne- baba olmadan önce karı-koca olduğunuzu unutmayın!

  Önce kendi hayatınıza sahip çıkın

  Her şeyden önce bir birey olduğunuzu unutmayın ve kendinizi hayatınızın merkezine koyun. Sizi mutlu edecek şeyleri yapmaya özen gösterin. Eğer kendinizi her yönden besler ve duygusal açlığınızı giderirseniz bu aile hayatınıza da mutluluk olarak yansıyacaktır. Unutmayın ki anne mutluysa bütün aile mutludur!

  O bir baba, ona ders vermeyin

  Birçok kadın bu hataya düşer ve eşlerinden çocuk bakımını aynı kendileri gibi yapmalarını isterler. Örneğin eşiniz çocuğunuzla baş başa kaldığında sabah kahvaltıda onun şekerleme yemesine müsaade ediyor olabilir. Bu yüzden eşinizi sürekli uyarmayın. Sizin çocuk bakma yönteminiz daha güvenli ve sağlıklı olsa bile çocuğunuzu babasıyla baş başa bırakacağınız zaman eşinizin kendi yöntemini uygulamasına izin verin.

  Egzersiz yapın

  Spor yapmak vücudun mutluluk hormonu salgılamasını sağlar. Böylece kendinizi iyi hisseder ve eşinize karşı daha az sinirli olursunuz. Aktif bir hayat sürmeniz çocuklarınıza karşı doğru bir rol model olmanızı sağlar. Ailece yapacağınız egzersizler (örneğin bisiklet turu, yürüyüş vs.) çok daha mutluluk verici olacaktır.

  Tüm sorunların çözülebilir olmadığını kabul edin

  Çocuk yetiştirme konusunda eşinizle aranızda bazı farklar olabilir. Bu farklılığın sizi çatışmalı bir evliliğe taşımasına izin vermeyin. Eşiniz asla sizin haklı olduğunuza ikna olmayabilir. BU yüzden onun hiçbir zaman değişmeyeceğini kabul edin. Eğer değiştirmeye çalışırsanız mutsuz bir evlilikten başka bir şey elde edemeyeceğinizi unutmayın. Bakım konusunda çocuğunuza zarar verdiğini düşündüğünüz uygulamalar var ise eşinizle birlikte bir pedagogdan bilgi alın ve eşinizin kendi yanlışını uzmandan dinlemesini sağlayın.

  Çocuklarınızın yanında flört etmekten çekinmeyin

  Sevgi dolu bir sarılma, küçük bir öpücük gibi hareketleri çocuklarınızın yanında sergilemekten çekinmeyin. Bu sayede çocuklarınızın evliliğin yalnızca ciddi sorumluluklar ve münakaşalardan ibaret olduğunu sanmazlar. Sizin birbirinize sevgi göstermeniz çocuklarınızı da memnun eder.

  Eşinizle iş bölümü yapın

  Eşinizle yapacağınız iş bölümü sizin evdeki yükünüzü hafifletir. Aynı zamanda eşinizin evini daha fazla sahiplenmesini sağlar. Çift olarak çocuklarınıza doğru örnek oluşturursunuz.

  Kendinizi evinizin hizmetçisi olarak görmeyin. Siz mutlu olursanız, bütün aileniz mutlu olur.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 10 Temmuz 2018