Nanoteknolojik Burun Patlayıcı Buluyor

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Eylem tarafından 25 Aralık 2017 başlatılmıştır.

 1. Eylem

  Eylem Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  15 Kasım 2012
  Mesajlar:
  1.844
  Nanoteknolojik Burun Patlayıcı Buluyor

  Elektronik burun çalışmaları, son yılların popüler konularından birisi... Gıdadan güvenlik alanına kadar birbirinden farklı sahalarda elektronik burun uygulamaları ticarî birer ürün olarak kullanıma sunulmuş durumda. Koku algılamada kullanılmasına rağmen, bu tip cihazlar oldukça sınırlı sayıda kokuya hassas. İnsan burnunun 10.000'den fazla kokuyu ayırt edebildiği düşünülürse, bu cihazlara burun demenin ne kadar abartılı bir şey olduğu daha iyi anlaşılır. Elektronik burun çalışmaları, farklı bilim dallarının ortak çalışmasının bir neticesi: Algılayıcılar (sensörler) genellikle kimya ve malzeme mühendisliğinin, algılayıcı çıkışındaki elektrikî sinyallerin işlenmesi elektronik mühendisliğinin, bu sinyallerden elde edilen verilerin işlenmesi ise yazılım mühendisliğinin ilgi alanına giriyor. (Elektronik Burunla alâkalı geniş bilgi için bakınız: Bekir Karlık, "Elektronik Burun", Sızıntı, Temmuz 2006.)

  Algılayıcılar, kokunun cinsine hassasiyet gösteren bir hususiyette olmalıdır. Algılayıcılar ne kadar fazla koku molekülü ile farklı sinyal üretebilecek özelliğe sahip ise, elektronik burun da o kadar geniş kabiliyetlere sahip olur. Sensörlere son yıllarda ışık esaslı olanlar da eklenmiştir. Bu tip sensörlerde koku moleküllerinin, ışığın dalga boyuna tesiri algılanır. Nanoteknolojideki hızlı gelişmeler, gelişmiş sensörlerin yapılmasına; bu da daha hassas burunların elde edilmesine zemin hazırlamıştır.

  Elektronik burun çalışmalarının ilgi alanlarından biri de patlayıcılardır. Patlayıcılar kimyevî maddelerden yapıldığı için, çoğu zaman insan burnunun fark edemeyeceği koku veya uçucu molekül neşreder. Eski tip mayınları bulmada kullanılan elektronik burunlar, kullanım sahalarının sınırlı olması, yeni tip mayınların da gaz neşretmemesi sebebiyle istenen seviyede yaygınlaşamadı. Patlayıcı bulmada, eğitilmiş köpeklerle ciddi başarılar sağlandığını ifade eden Prof. C. Meinhart, köpeklerin yorgun oldukları zamanlarda, mekanik olarak sonuca gidebilecek bir sistem üzerinde çalıştıklarını söylüyor.