Neden tatil yaparız ?

Konusu 'Web Cafe' forumundadır ve Webokur tarafından 3 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Webokur

  Webokur

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  80
  Neden Tatil Yaparız?

  Geleneksel insan hayatında çalışma, dinlenme ve eğlenme alışkanlıklarının ihtiyaçlar dahilinde, kendiliğinden birbiri içine geçmiş olmasına rağmen modern insanın yaşamı, çalışma ve boş zaman diye iki zıt kutba ayrılmıştır. Arapçada “atale” fiilinden gelen tatil kelimesi âtıl olmak, boş olmak anlamındadır. Tatil kelimesinin bugünkü anlamını, Sanayi Devrimi sonrası endüstriyel yaşam koşulları biçimlendirmiş. Günümüzde tatil yapmak denilince insanın karşılığında para kazanmayacağı gezme, dinlenme, eğlenme, spor, gibi amaçlarla, yaşadığı çevre dışında başka bir bölgeye yolculuk etmesi anlaşılmaktadır.

  Neden tatil yaparız ?Ekonomik büyümeyle artan doğal ortamdan kopuş, yabancılaşma ve yalnızlaşmanın etkisi elbette çok büyük. Modern çağ öncesinde insanın doğup büyüdüğü yerden ayrılıp başka bir yere gitmesinin , ticaret, eğitim, sağlık, kutsal topraklara ibadet gibi çok temel zorunluluklar dışında herhangi bir gerekçesi olmazdı. Çünkü genel olarak insanın toprağa bağlı hayatında çalışma, dinlenme ve eğlence birbirinden bağımsız değildi. Daha önemlisi geleneksel hayat şartları yalnızlığı değil bir aradalığı gerektiriyordu. Dolayısıyla çalışma gibi dinlenme ve boş zaman faaliyetleri de gruplar halinde yapılıyordu. Buna karşın günlük hayatını sevdikleriyle ve yeterince özgür yaşayamayan modern insan hayatı yeterince sahici bulmuyor denilebilir. Modern insanın hayat planı aşağı yukarı belli: Emekli olunca bir sahil kasabasına ya da memleketteki evine yerleşmeyi planlayan kişi, kavuşmayı umduğu bu ideal hayatın provasını yıllık tatilleriyle yapıyor gibidir.

  Neden Tatil Yaparız Kısaca
  Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir çalışmanın sonuçlarına göre tatil yapmak insan hayatına şu katkıları sağlıyor:

  Rutinin dışına çıkabilmek
  Hayata yepyeni bir yön verebilmek
  Gevşemek ve güç toplamak
  Sevdiği insanla yeniden iletişim kurma fırsatı bulmak
  Neden tatil yaparız ?

  Tatil yapmanın araştırmalarla tespit edilen bu faydaları nedeniyle olmalı, ankete katılan İngilizlerin %32’si edindikleri sağlığın, harcadıkları ücretin 2-4 kat, %21’i 5-7 kat, %27’si 8-10 kat, %4’ü de 11 kat daha fazlasına değer olduğunu belirtiyor. Katılımcıların üçte ikisine yakını ise (%63), tatil gevşemelerine fırsat verdiği için fiziksel ve ruhsal sağlıkları açısından en önemli etkiyi tatilin yaptığını belirtiyor.

  Amerikada yapılan bir araştırmaya göre yılda en az bir defa tatile gitmenin ömrü uzattığını ortaya çıkardı. Başka bir çalışma, 35 ile 57 yaşları arasındaki 12.000 erkekle tatil alışkanlıklarına dair yapılan bir ankete dayanıyor. Sonuçlar, senenin en az bir haftasında işe ara vermenin bireyin toplam ölüm riskini %20 azalttığını kanıtlamış. Öte yandan, beş yıldır hiç tatile çıkmamış erkeklerde ölüm oranının ve kalp hastalığı riskinin daha yüksek olduğu anlaşıldı.