Neden tırnak yeriz?

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Sümeyra tarafından 11 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Sümeyra

  Sümeyra Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  22 Eylül 2016
  Mesajlar:
  1.646
  Neden tırnak yeriz?

  Çocuklukta başlayıp vazgeçilmez bir hal alan tırnak yeme ilerleyen yaşlarda çok daha büyük sorunlara neden olabiliyor. Bunların başında tırnak yapısının bozulması geliyor.

  Çocuklukta fark edilen ama nasılsa ileride geçer diyerek üzerine düşülmeyen tırnak yeme sonrasında ciddi ortodontik tedaviye neden olabilmektedir.

  Çocuğun bedenini keşfetmesiyle başlayan tırnak yeme alışkanlığı kişinin gerginliğini giderebilmek adına başvurduğu bir davranış şeklidir. Genetik yatkınlık ve model alma da bu alışkanlığı tetikleyebilmektedir. Zaman ilerledikçe katlanarak artan bir alışkanlıktır.

  Alışkanlık haline gelen bu davranış sıklıkla ikaz edilirse alışkanlık pekiştirilmiş oluyor. Eğer anne ve babadan genetik bir yatkınlık söz konusu ise bu eğilim dahada artmaktadır. Bu gibi durumlarda çocuğu yada tırnak yeme alışkanlığı olan bireyi “elini ağzından çek” diyerek uyarmak yerine onun ilgisini farklı bir konuya yönlendirmesini sağlayacak faaliyetlere yönlendirmek en doğru davranıştır.

  Tırnak yeme; duygusal olarak hassas, daha içine kapanık, sorunlarını dile getirme becerisi düşük, mutsuz, kaygılı çocuklarda görülen bir durumdur. Psikolojik bir rahatsızlık söz konusu olmayabilir ancak bir sorun olduğunun belirtisidir. Tırnak yeme demek tırnak yiyen bireydeki sorunu ortadan kaldırmaz.

  Bunun dışında kaygı bozuklukları, depresif bozukluklar, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun bireyde yarattığı anlaşılamama, kabul görmeme, değersizlik duygularının bir sonucu olarak da tırnak yeme alışkanlığı görülebilir. Bireyin nasıl bir sorun yaşadığı araştırılmalı ve bu sorunun çözümüne gidilmelidir.