Neptün Gezegeni ve Özellikleri

Konusu 'Astroloji' forumundadır ve Eylem tarafından 13 Ocak 2018 başlatılmıştır.

 1. Eylem

  Eylem Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  15 Kasım 2012
  Mesajlar:
  1.844
  Neptün Gezegeni Hakkında Bilgi

  Güneş’e uzaklık sırasına göre sekizinci gezegen. Çok uzakta bulunan, çıplak gözle görülemeyen, bu yüzden de, tıpkı Uranüs ve Plüton gibi, uzun süre astronomlar tarafından varlığı fark edilmeyen Neptün’ün yeri, 1845’te ve 1846’da İngiliz astronomu John Couch Adams ile Fransız astronomu Urbain Jean Joseph Leverrier tarafından, birbirlerinden bağımsız olarak, Uranüs ’ün yörüngesindeki düzensizlikleri açıklayabilmek amacıyla hesaplandı. Adams' ın ulaştığı sonuçlarla, o dönemin İngiltere’ sinde pek ilgilenilmemesine karşılık, Leverrier’ ninkiler, hemen buyuk ılgı uyandırdı: Berlin gözlemevinin yöneticisi Galle, teleskopunu belirtilen yöne doğrulttu ve aranılan gezegeni buldu. Soluk renkli bu küçük diske, ”Neptün” adı verildi.

  Yörüngesi, Güneş sisteminin merkezinden 4 500 milyon km uzaklıkta olan Neptün’de bir yıl 165 Yer yılı, bir günse 14 saat sürer. 1969’da yapılan ölçümlere göre, çapı 50 000 km, hacmi Yer’inkinden 65 kat çoktur; ama oluştuğu gereçlerin hafifliği nedeniyle, kütlesi Yer’ inkinin ancak 17 katıdır.

  Neptün’ ün iç yapısı henüz bilinmemekte, ama büyük bölümleri hidrojenden oluşan büyük gezegenlerinkine ve Jüpiter’inkine çok benzediği düşünülmektedir. Yerden bakıldığında mavimsi renkli bir disk gibi görünür; bu renk, atmosferindeki dış tabakaların çok kalın bir hidrojen tabakası içinde seyrelmiş metan bakımından zengin olmasının sonucudur.

  Neptün’ün yüzeyinde en yüksek sıcaklıklar 220 “C’a yaklaşır ve astronom A. Dollfus, gezegenin üstünde, hareketsiz gibi görünen düzensiz lekeler gözlemiştir. Buna dayanılarak, her şeyin don olayı nedeniyle hare, ketsizleştiği ve atmosfer akımları bulunmadığı sanılmaktadır. Gezegenin göğünde, Trı'ton ve ] Nereid l adları verilen, çok soluk renkli 2 ay vardır; daha büyük olan birincisinin boyutları Yer’in uydusu Ay'ınkinden büyüktür.

  1989’da ABD uzay sondası Voyager 2, Neptün’e 5 000 km yaklaşmış ve kameraları, atmosfer olaylarıyla ilgili bazı bilgiler ("Büyük Kara Leke” adı verilen çok büyük fırtına sistemi, vb.) göndermiştir.

  Neptün Gezegeni Hakkında Bilgi.jpg