Niagara Şelalesi hakkında kısa bilgi

Konusu 'Coğrafya atlası' forumundadır ve Elif tarafından 17 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.387
  Niagara Şelaleleri ABD ile Kanada sınırı arasında Niagara Nehri üzerinde bulunur ve 3 büyük şelaleden oluşur. Bunların en büyüğü Atnalı Şelalesi (Horseshoe)\’dir. Kuzey Amerika\’nın en büyük şelalesi olan Niagara Şelalesi\’nden yarım dakikada 168.000 metreküp su akar. 10 bin yıl önce Kuzey Kutbu\’ndan gelen buz kütlelerinin neden olduğu çöküntüler olan Niagara şelalesinin çevresi Niagara Şelaleleri Parkıdır.

  Niagara Nehri\’nin çevresine Nikola Tesla tarafından birkaç hidroelektrik santrali yapılmıştır. Bu santraller hem ABD hem de Kanada için elektrik üretmektedir.

  Dünyada ters akan tek şelale olan Niagara Şelalesi\’nin suyu taşlara çarparak geri gelir. Niagara Şelalesi 1932 yılında tamamen donmuş ve buz olmuştur.

  Niagara Şelalesi\’nin çevresinde birçok aktivite yapabilirsiniz. Niagara Parkı\’ndan büyük şelaleyi ve havaya uçan suların oluşturduğu gökkuşağını izleyebilirsiniz. Şelalenin altına kadar ilerleyen bot gezilerine katılabilirsiniz.Şelale bot turlarıyla ünlüdür. Ortası sınır olarak kabul edilen Rainbow köprüsünden diğer ülkeye geçebilirsiniz ya da gümrüksüz mağazalardan alışveriş yapabilirsiniz.


  niagara9055-s-273x190.jpg
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 5 Temmuz 2018