Oruçluyken cinsel ilişkiye girmek orucu bozar mı

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Hilal tarafından 14 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. Hilal

  Hilal

  Katılım:
  2 Mart 2012
  Mesajlar:
  469
  Oruçluyken cinsel ilişkiye girmek orucu bozar mı

  Ramazan ayının gelmesiyle birlikte kişilerin aklına bazı soruların takılmaya başladığı bir gerçek. Ramazan ayında oruç tutarken en çok merak edilen, kafa kurcalayan sorulardan bir tanesi de oruçluyken cinsel ilişkiye girmenin orucu bozup bozmayacağı. Bu konuda Diyanet tarafından yapılan açıklamayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

  Bir kişi oruçlu olduğunu bile bile cinsel ilişkide bulunursa orucu bozulur. Bu durum hem kaza hem de kefaret gerektirir (Buhari, Savm, 30). Kişinin eşini yalnızca öpmesi ile orucu bozulmaz (Buhari, Savm, 24). Fakat kendine güvenmeyen ve işi daha ileriye götüreceğinden endişe eden kişinin eşini öpmesi ve kucaklaması mekruhtur (Ebu Davud, Savm, 35). Eğer kişi eşini öptüğü ya da kucakladığı zaman boşalma meydana gelirse yalnızca mekruh olmakla kalmaz aynı zamanda oruç bozulur ve gününe gün kaza gerekir (Merğinani, el-Hidaye, I, 123).

  Bir cinsel birleşme ön veya arka taraf dışında yaşanırsa, meni geldiği takdirde oruç bozulur, kaza gerekir. Meni gelmezse, oruç bozulmaz. Mastürbasyon (el ile meni getirmek) orucu bozar ve kaza gerektirir.

  Oruçlu olan kişi orucu bozacak şeylerden kaçındığı gibi orucun sevabını azaltacak şüpheli durumlardan da kaçınmalıdır.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 5 Temmuz 2018