Oruçluyken vücuttaki kıllar alınır mı?

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Hilal tarafından 14 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. Hilal

  Hilal

  Katılım:
  2 Mart 2012
  Mesajlar:
  469
  Oruçluyken vücuttaki kıllar alınır mı?

  Ramazan ayında oruçlu insanların aklına bin bir türlü düşünce gelir ve kuruntuya kapılır. Bu kuruntuların ve vesveselerin çoğu şeytandan kaynaklanır, bir kısmı da bilgi eksikliğindendir.

  Dinimiz temizliğe çok önem verir bu yüzdendir ki bir müslüman her açıdan temiz olmalıdır. Bu temizlik hem kıyafet, hem çevre, hem ruh, hem de beden temizliğini kapsar.

  Vücut temizliğinde kötü tüylerden temizlenmek önemlidir. Bu nedenle oruçluyken vücut kıllarını almanın hiçbir sakıncası yoktur.

  İslami kaynaklara bakıldığı zaman vücut kıllarını temizleme işi kişinin nasıl kolayına gelirse o şekilde yapılabilir. Erkekler dini açıdan bakıldığı zaman her hafta etek tıraşı olmalı, bıyıklarını kısaltmalı ve koltuk altlarındaki tüyleri temizlemelidir. Bu temizliği en fazla 40 günde bir yapabilir. Bu sürenin dışına çıkmak ise mekruhtur.

  Kadınlar açısından bakıldığı zamanda aslında durum çok farklı değildir. Kadınlarda aynen erkekler gibi vücutlarındaki tüyleri temizleyebilirler. Avret bölgesi, koltuk altı ve bacaklardaki tüylerden kurtulmak için kolaylarına giden yöntemi kullanabilirler. Ağda, tüy dökücü krem yada jilet gibi yöntemlerle tüyleri alabilirler. Yine erkeklerde olduğu gibi bu avret mahallindeki kılları 40 günü aşmadan temizlemesi gerekir.

  Bu temizliğin oruçluyken yapılmasında herhangi bir sakınca olmadığı açıklanmıştır. Yani insanlar mecbur kalırlarsa oruçluyken vücuttaki tüyleri temizleyebilir.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 5 Temmuz 2018