Osmancık kitabının özeti

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve ahra tarafından 2 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. ahra

  ahra

  Katılım:
  2 Mart 2012
  Mesajlar:
  190
  Osmancık özeti
  Osmancık kitabının kısa özeti


  Kitap Osmanlı İmparatorluğunun kuruluşunu anlatmaktadır.Birinci bölüm Osman Gazi Hanın ölüm döşeğindeki son anları ile başlayıp Osman gazini çocukluğuna dönüp yeniden Vefatına kadar gelir.

  Osman Gazi Hân, ölüm döşeğinde; Allah’tan mehil istiyor, Bursa’nın fetih müjdesini alabilmek için.Son göçe, tek başına çıkılan yolculuğa hazırlanan Osman Gazi Hân, şimdi, hayatı boyunca dinlediklerini, gördüklerini, deliliklerini, durulup arınışını, büyük yörüngeye oturuşunu; yerleri, halleri, kişileri ve büyük ülküsünün adım adım gerçekleşmesini hatırlamamaktadır.

  Osmancık’ın çocukluğu, herhangi bir çocukluktan farksızdır. Gençliği de öyle… Ele avuca sığmaz; nerede çalgı, orada kalgı günleri. Gücünün, kuvvetinin sahibi değildir; aksine gücü kuvveti, onun sahibidir. Kılıçta ve yayda üstünleştikçe değil meydan okumaya, bir yan bakışa bile katlanamaz olur. Gururu için yaşamaktadır.

  Babası Ertuğrul Beğ, bir müddet Osmancık’ı takip eder, öğütler verir. Fakat sonradan onu kendi haline bırakır. Öteki oğlu Gündüz Beğ’ e önem vermeğe başlar. Osmancık, ağasını kıskanacak yerde rahatlamış ve mutlu olmuştur. Azâd edilmiş sayar kendini ve keyfince yaşamaya başlar. Tâ ki Şeyh Ede Balı ile tanışıncaya kadar.

  Sivrikaya’ da Osmancık, Ede Balı ile karşılaşır. Osmancık, Ede Balı’nın tekkesine gittiği bir gün Malhun Hâtun’u görür ve ona âşık olur. Töresince istetir. Ede Balı kızını vermez: Halleri müsavi değil, diye…Bundan sonra Osmancık için değişim ve arayış dönemi başlar.

  Yine tekkeye misafir olduğu bir gün, rüyasında Ede Balı’nın göğsünden çıkan bir ayın kendi göğsüne girdiğini, sonra bir çınar ağacı şeklinde dünyaya dal budak saldığını görür. Dört yana rahmet ve nur yağdıran bir çınar ağacıdır. Rüyanın tabirine göre, bu ay Malhun Hâtun, bu çınar ağacı ise Osmancık’ın kuracağı devlettir.

  Osmancık artık değişmektedir. Kılıcını, yayını, topuzunu kendisi için değil, soyu sopu için, soyunun amacı için kullanmaktadır. Sonunda Ede Balı kızını Osmancık’a verir. Sade bir törenle evlenirler. Osmancık, artık yaşlanmış ola babası Ertuğrul Gazi’nin yerine beğ seçilir.

  Osman Beğ, ilk iş olarak civardaki Türk boylarını birleştirir. Kendi buyruğunda ve hepsinin rızalarını alarak… Domaniç ve civarı dar gelmeye başlamıştır. Her gün yeni topraklar alınır, kaleler düşürülür yeni gelenler, tâ Orta Asya’dan ve daha yakın yerlerden gelenler, bu topraklara yerleştirilir. Savaş, akın, ganimetin paylaşılması, yerleşme biçimi, doğumlar, evlenmeler, dostluk ve düşmanlıklar her şey bir düzene bağlanmıştır. Herkes nefsini ve bencilliğini yok etmiştir; başkalarını, soylarının geleceğini düşünmektedirler.Pazar yerlerinin emniyeti sağlanmıştır. Yöredeki herkeshayatından, ırzından, malından emindir.

  Osman Beğ’ in ikinci oğlu Alaeddin dünyaya gelir.Zaman, geçip gitmektedir; Osman Beğ’ e rağmen… Alaeddin bile at bitmektedir artık. Orhan Beğ, Yarhisar tekfürünün kızı Holofira ile evlenir. Holofira’nın rızası, arzusu, isteği ve aşkı ile… Osman Beğ, gelininin adını Nilüfer olarak değiştirir. Müslüman olan Nilüfer, Osman Beğ’ e torunlar, Orhan Beğ’ e oğullar verecektir; Murad’ ı verecektir…

  Selçuklu Sultanı, bir fermanla Osman Beğ’ in hanlığını tebasına duyurur. Artık Cuma namazlarında hutbe Osman Han adına okunmaktadır.

  Orhan yavaş yavaş pişmekte, olgunlaşmaktadır. Hem gazada hem yönetimde. Osman Gazi Hân’ın etrafı boşalıyor. Baba dostları, yola beraber çıktığı yoldaşları birer birer âhirete intikal ediyorlar. Malhun Hâtun da vefat ediyor.

  Osman Gazi Hân, hasta yatağında, iki aydır yatmaktadır. Kulakları nal seslerinde, Bursa’nın fetih müjdesini bekliyor. Derken ,müjdelerin hası, nal sesleri… Sungur dışarı fırlıyor ve göz açıp kapayıncaya kadar da geri dönüyor. Nefes nefesedir: Gözün aydın Hânım! Bursa bizimdir!
  Osmancık, Osman Beğ, Osman gazi Hân; gözlerini yumuyor. Mesut ve huzurlu…
   
  Son düzenleme: 2 Mart 2012
 2. Cevap: Osmancık kitabının özeti

  bu mu kısa özet ? :D
   
 3. Cevap: Osmancık kitabının özeti

  Bu mu kısa ?
  uyuşuk uyuşuk tam 2.5 saate yazdım !
   
 4. Cevap: Osmancık kitabının özeti

  bnde uyuşuk olmayarak 1:30 sate kadr bitirdim :D
   
 5. Cevap: Osmancık kitabının özeti

  güzel işime yaradı sınavda çıkacak
   
 6. Cevap: Osmancık kitabının özeti

  teşekkürler ayrıca özet güzl beyenmeyen kendi çıkarır ozeti
   
 7. Cevap: Osmancık kitabının özeti

  Çok kısa ya gerçekten bide kısa yazıonuz okuyup yzsm daha azçıkar :D
   
 8. Cevap: Osmancık kitabının özeti

  teşekkürr eline koluna sağlıkk
   
 9. Cevap: Osmancık kitabının özeti

  Çok Güzel Olmuş Ama Çok Uzun Kardeşim.Yinede Teşekkürler.New York da Valiyim
   
 10. Cevap: Osmancık kitabının özeti

  Çok Güzel Olmuş H.o Elinize Sağlık +ReP
   
 11. Cevap: Osmancık kitabının özeti

  ne var kardeşim gayet güzel 356 sayfalık kitaptan daha iyidir. beğenmiyorsanız siz yazın da görelim Allah Allah
   
 12. Cevap: Osmancık kitabının özeti

  bence çok güzel 356 sayfalık kitabı çok kısa ve iyi anlatımlı.Aradım tüm siteleri en kısası bu.Bazıları uzun dersede çok kısa çok teşekür ederim
   
 13. Eda

  Eda

  Cevap: Osmancık kitabının özeti

  güzel değil.Ayrıca
  Neyse;güle güle bebeler... :* <3
   
 14. Cevap: Osmancık kitabının özeti

  bence kısa diğerlerine bakmadınızmı okul çocukları
   
 15. Cevap: Osmancık kitabının özeti

  bence harika çok işime yaradı
   
 16. Cevap: Osmancık kitabının özeti

  ya kitap 360 sayfa daha kısa özetmi olur
   
 17. off

  Arkadaşlar ödevim var dosya kağıdına karkaterleri ve özetini yazmam lazım bu özet yeterlimi?
   
 18. Cevap: Osmancık kitabının özeti

  ben yarım saatte yazdım demekki siz uyuşuksunuz özettte güzel
   
 19. Cevap: Osmancık kitabının özeti

  Ben öğretmenim güzel olmus
   
 20. yav abi çok güzel olmuşta başa kısa yazmışsın ben bunun bile özetini çikardim ama saol çook güzel olmuş ama beyenmeyen kendisi yazabilir yani 1:30 saatte bitti maşallah;):D