Pakistan'ın Gelenek ve Görenekleri Hakkında Bilgi

Konusu 'Dünya ülkeleri' forumundadır ve Nehir tarafından 2 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Pakistan'ın Gelenek ve Görenekleri Nelerdir

  Bölgenin tarihi geçmişi göz önüne alınırsa, bu geleneklerin Pakistan Müslümanları tarafından benimsenmesinde, yüzyıllar boyu devam eden Türk hakimiyetinin büyük bir rolü olduğu da söylenebilir. Hediye aldığınızda açılmaz. Hediyeler iki eli ile verilmektedir. Bir eve davet edilirseniz ayakkabılarınızı çıkartmanız gerekiyor.

  GELENEKSEL KIYAFETLERİ: Salwar kameez Pakistanın erkek ve kadınları için milli elbisedir. Salwar çeşitli stilleri tasarlanmış gevşek pantolonları vardır. Kadınlarda eşarp veya şal baş ve boyun bölgesinde etrafına sarmak için kullanılan aksesuardır. Pakistan kadınları güzelliklerine fazlasıyla düşkündür. Takı ve aksesuara çok önem verirler.

  DANSLARI HALK OYUNLARI GİDDA: Kadınların yaptığı bir dans çeşidi. Dansa eşlik sırasında söylenen sözlerin konuları çok geniş olabilir. Mesela dansçı, iyi anlaşamadığı baldızı, kocası, kaynanası, yalnızlığı hakkında sözler kullanırken diğer yandan politik nitelikli sözler de söyleyebilir, bu neşeli dans sırasında... Davul yerine dansçıların alkışları vardır. Dairesel olarak hareket edip ellerini omuz hizasına getirip alkışlarlarken, kızlar avuç içlerini yanındaki arkadaşının avuç içine vuruyor. Ritim de daha çok bu alkışlarla sağlanıyor. JHUMAR: Bu dans ise erkeklerin yaptığı bir dans çeşididir. Jhumar dansında dede, baba ve torunu bir arada görmek mümkündür

  MÜZİKLERİ : Pakistan, kendine özgü kozmopolit yapısından dolayı farklı kültürlerin harmanlanmasından oluşan müzikal türlere sahipse de, Hint müziğinden çok ayrı düşünülemez. Özellikle müziklerinde, “ses sanatı” gibi ayrı bir dalın olması, Pakistan kültürüne önemli bir katkıda bulunmuştur. İlk ulusal müzik amaçlı girişimler de bir ulusal radyonun açılmasıyla başlamıştır. Radyo, asıl olarak Hint kökenli müzisyenlerden oluşurken, sonraları daha işleyişli ve oturaklı bir hale gelmiştir. Pakistan müziği genellikle tek sesli bir yapıdadır ve çok çeşitli eşlikler içerir. İlk boyut melodik kısımdır. Solo veya bir grup tarafından icra edilir. Eşliksiz müzikler ise destansı ya da hayat içinde kullanılan müziklerdir. Ancak çoğu melodi, ritmik eşliklerle icra edilir; bu ritimler de tek el vuruşuyla elde edilen ritimler ya da enstrümanlar kullanılarak oluşturulan ritimler olabilir. Enstrümantal bas sesler ise genellikle ritmik eşliklerde yer alır, örneğin üflemeli melodi ve bas topluluklarında olduğu gibi.

  MÜZİK ALETLERİ : Sahnai (surna, sharnai): Seremonilerde, törenlerde sokakta çalınan çalgılardır. Düğünlerde yaygın olan geleneksel orkestraların vazgeçilmez çalgılardandır. Bu çalgının ve kullanımının kökeni Ortadoğu’ya dayanır. Bansuri. Bambu versiyonları olduğu gibi yatay olarak çalınan ve metalden yapılmış türleri de bulunmaktadır. Alghoza (jori, pava, binõn) çift borulu bir flüttür. Sarod Orta ve Güney Asya alet Rubab veya Rabab türetilmiş bir araçtır. Bu enstrüman hiçbir perdeleri metal bir klavye ve çok sayıda dizeleri vardır. Membran kaplama ses odasında rezonans sağlar. Genellikle bir hindistan cevizi almak ile oynanır. Sarod Belucistan ve Azad Keşmir dahil olmak üzere Pakistan birçok yerinde kullanılmaktadır.

  YEMEKLERİ : Altkıta'nın en zengin ve lezzetli mutfaklarından biri olan Pakistan Mutfağı, Hint Mutfağı ile çok benzerlik gösterir ve Altkıta Mutfağı'nın tüm özelliklerini taşır. Pakistan'da günde üç öğün yemek yenir. Şehirde, sabah kahvaltısında genellikle "Continental Breakfast" dediğimiz, ekmek, tereyağı, reçel ve bazen de yumurtadan oluşan kahvaltı yapılır. Öğleden sonra ve akşam ise geleneksel Pakistan yemekleri yenir.

  BAYRAMLARI : Pakistanda Kutlanan Özel Günler Pakistan Günü 23 Mart İşçi Bayramı 1 Mayıs Bağımsızlık Günü 14 Ağustos Savunma Günü 6 Eylül Quaid-e-Azam’ın Ölüm Yıldönümü 11 Eylül İkbal Günü 9 Kasım Quaid-e-Azam’ın Doğum Günü 25 Aralık Dini Bayramlar Her yıl değişiyor Aşure Günü Her yıl değişiyor...