Paris Eyfel Kulesi Özellikleri

Konusu 'Coğrafya atlası' forumundadır ve Elif tarafından 11 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.387
  Aşıklar şehri Paris’in simgesidir Eyfel Kulesi.. Hangimiz Paris denilence Eyfel Kulesi\’ni düşünmeyiz ki?

  Eyfel Kulesi\’nin Fransızcası La tour Eiffel şeklindedir. Kulenin ismi onu inşat ettiren firmanın ismi olan Gustave Eiffel\’den gelir. Paris\’in demir kulesi Eyfel 1889 yılında inşa edilmiştir. 300 metre yüksekliğindeki kule 1792 basamağa sahiptir. Kulenin yapımında 7800 ton demir, 18 bin ton çelik kullanılmıştır. Ayrıca 3000 işçi 26 ay boyunca bu kule için çalışmışlardır. Kulenin boyanması bile 4 yıl sürmüştür.

  Eyfel Kulesi yapıldığı zaman 20 yıl için müsade edilmişti. Yani kulenin 1909 yılında sökülmesi gerekiyordu. Ancak Eyfel Kulesi iletişim için çok uygun bir yüksekliğe ulaştığı ve yeni yüzyılda Atlantik ötesi haberleşmeyi sağladığı için kulenin kalmasına izin verildi.

  Eyfel Kulesi 20.000 metrekarelik bir alanda bulunmaktadır. Kule her 7 yılda bir 60 ton boya ile boyanır ve kulenin boyanması 15 ay sürer. 3 renk tonunda boyanan kulenin zemininde en koyu, zirvesinde ise en açık renk kullanılır. Dünyanın en güzel mimari yapılarından biri olarak kabul edilen Eyfel Kulesi, Parisliler tarafından Demir Bayan olarak adlandırılır.

  Paris\’e giden herkesin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden biri Eyfel Kulesi. Kuleye çıkabilmek için büyük bir kuyrukla karşılaşabilirsiniz. Yukarı çıkarken asansör yerine merdiven kullanmayı tercih ederseniz her katta kulenin yapım aşamalarını gösteren fotoğraflarla karşılaşabilirsiniz. Kulenin en tepesine vardığınız zaman burada bulunan dev teleskoplar sayesinde tüm şehri görebilirsiniz. Havanın güzel olması durumunda görüş mesafesi 72 kilometre olabiliyor.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 5 Temmuz 2018